مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 761منبع: ايرنا
کد خبر : 10005726 07:04:00 | 1396/3/8

شرکت سهامی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) به‌منظور جذب سرمایه‌گذار در احداث 325 مگاوات نیروگاه تولید پراکنده در هفت استان کشور فراخوان داد.

 این فراخوان در راستای اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی و افزایش مشارکت بخش خصوصی در توسعه مولدهای مقیاس کوچک اعلام عمومی شده است.

در قالب این فراخوان، استان خوزستان با 75 مگاوات، بیشترین فرصت سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه‌های تولید پراکنده را به خود اختصاص داده است.
همچنین استان‌های مازندران، لرستان، همدان و مرکزی نیز هرکدام با 50 مگاوات ظرفیت پیش‌بینی شده، در رده دوم این فراخوان قراردارند.
بر پایه این گزارش، استان کردستان با 34 مگاوات و استان ایلام با 16 مگاوات نیز جزو آخرین استان‌هایی هستند که در لیست فرصت‌های سرمایه‌گذاری معرفی شده در این فراخوان قراردارند.
 سرمایه‌گذاران علاقمند می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر، به پایگاه اینترنتی توانیر و بخش تولید پراکنده به آدرس http://www.tavanir.org.ir/ren_dg/generators/ مراجعه کنند.
تولید پراکنده، به تولید برق از منابع کوچک انرژی گفته می‌شود. تولید پراکنده به مواردی اطلاق می‌شود که برق در همان محل مصرف یا در نزدیکی محل مصرف تولید می‌شود. تولید پراکنده نیروگاه‌های مقیاس کوچکی هستند که ظرفیت حداکثری تولید آنها ۲۵ مگاوات می‌باشد.
مولدهای مقیاس کوچک، افزون بر داشتن بازده بالا، از تلفات شبکه انتقال جلوگیری می‌کنند و امکان بازیابی بخشی از تلفات گرمایشی را نیز فراهم می‌کند که از جمله مزایای این نوع نیروگاه‌ها به شمار می‌رود.
همچنین سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای احداث این مولدها در مقایسه با نیروگاه‌های بزرگ بسیار کمتر بوده و با توجه به پراکنده بودن این واحدها و نزدیک بودن آنها به محل مصرف، از نظر پدافند غیرعامل اهمیت دارد.
همچنین تولید همزمان برق، گرمایش و سرمایش از دیگر مزایای واحدهای تولید پراکنده است.

()