مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 582منبع: ايرنا
کد خبر : 10005721 08:03:00 | 1396/3/7

محققان انگلیسی در مطالعه‌ای به مدرک قابل ملاحظه‌ای دست یافتند که نشان می‌دهد ذرات معلق ناشی از سوخت دیزل موجب بزرگ شدن قلب و کاهش کارایی آن می‌شود.

این مطالعه موید مدارکی روز افزون دال بر مرگبار بودن سوخت‌های فسیلی است و نشان می‌دهد که قلب ساکنان مناطق آلوده ضعیف‌تر از افرادی است که هوای پاکیزه تنفس می‌کنند.

به گفته محققان دانشگاه کوین مری لندن، آنها به مدرکی دال بر اثرات مضر آلودگی ناشی از سوخت دیزل بر سلامتی دست یافتند و متوجه شدند که حتی اگر سطوح این آلودگی دیزلی کمتر از نصف حد مجاز تعیین شده توسط اتحادیه اروپا باشد، تاثیرات سوء آن وجود دارد.
دکتر «نای اونگ» از محققان دانشگاه کویین مری لندن تصریح کرد: براساس یافته‌ها، ذرات معلق که اساسا از خودروهای دیزلی منتشر می‌شوند، با افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی، نارسایی قلبی و مرگ ارتباط دارد.
وی افزود: به نظر می‌رسد که این مسئله ناشی از یک واکنش التهابی باشد. استنشاق ذرات ریز معلق [PM2.5] باعث التهاب موضعی ریه‌ها به دنبال تاثیر یک التهاب سیستماتیک تر بر کل بدن می‌شود.
ذرات ریز معلق PM2.5 باعث التهاب سیستمیک، انقباض عروق و فشار خون بالا می‌شود که در مجموع فشار افزایش یافته‌ای را بر قلب وارد می‌کنند؛ این فشار بزرگ شدن قلب را برای مقابله با این بار اضافه در پی دارد که در نتیجه قابلیت انقباض قلب را کاهش داده و به کاهش عملکرد این اندام منجر می‌شود.
این مطالعه که روی چهار هزار و 255 فرد با متوسط سنی 62 سال در انگلیس انجام شد، نشان داد که با افزایش میزان قرار گرفتن افراد در معرض PM2.5، قلب بزرگتر و عملکرد آن بدتر می‌شود و این دو شاخص با افزایش سوخت و ساز و مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی ارتباط دارد.

()