مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 744منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10005613 09:02:00 | 1396/2/18

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید کیسه و نایلون‌هایی با فناوری نانو شدند که می‌تواند در بیمارستان‌ها استفاده شود. این کیسه‌ها جایگزین مناسبی برای کیسه‌هاي کنونی هستند.

بررسی محصولات نانو و ارايه تاییدیه نانو مقیاس به آنها از جمله فعالیت‌های مهم ستاد توسعه فناوری نانو از ۳ سال گذشته بوده است. در واقع بررسی مواد و محصولات تولید و عرضه‌شده در حوزه فناوری نانو، سبب شفافیت بازار محصولات نانو شده و به‌ ارتقای کیفی این محصولات و افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان کمک می‌کند.

یکی از این محصولات که توسط یک شرکت دانش‌بنیان به تولید رسیده است، کیسه پلاستیکی حاوی نانو ذرات و نایلون مقاومت بالا حاوی نانوذرات است.

 کیسه‌های پلاستیکی کاربرد فراوانی در زندگی بشر دارند. یکی از مشکلاتی که کارکنان بیمارستانی در مورد کیسه‌های زباله و فروشندگان میوه و تره‌بار در مورد کیسه‌های میوه عنوان می‌کنند مقاومت کششی بسیار کم کیسه‌های مصرفی است.

 این کیسه‌هایی که با فناوری نانو در یک شرکت دانش‌بنیان به تولید رسیده‌اند در مقابل کوچک‌ترین فشاری پاره نمی‌شوند و وزن زیادی را تحمل می‌کنند. به‌طور کلی، دوام و استحکام کیسه‌های پلاستیکی از مهم‌ترین عوامل در ساخت آنها است.

اغلب کیسه‌های پلاستیکی از پلی‌اتیلن ساخته شده‌اند. این کیسه‌ها در برخی موارد به دلیل استحکام کششی پایین دچار پارگی می‌شوند. از این رو استفاده از نانوذرات جهت بهبود خواص استحکام کششی کیسه‌ها مورد توجه محققان و صنعت‌گران قرار گرفته است.

این کیسه‌ها و نایلون‌های پلاستیکی توسط ستاد ویژه توسعه فناوری نانو مورد تایید قرار گرفته‌اند و اکنون در بازار موجود است.

()