مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 747منبع: ايسنا
کد خبر : 10005602 08:40:00 | 1396/2/17

ششمین چالش نوآوری نانو با همکاری ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با هدف تولید انبوه انواع نانوباتری‌ها برگزار می‌شود.

در ادامه برگزاری چالش‌های نوآوری و فناوری نانو با هدف توسعه راهکارهای حل مشکلات صنعتی و رفع نیازهای فناورانه کشور، ششمین دوره از چالش‌های نوآوری نانو آغاز شد.

چالش نوآوری «طراحی و ساخت سلول باتری لیتیومی» که از سوی کارگروه  صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و با همکاری شبکه باتری نانو برگزار می‌شود، به‌دنبال یافتن راهکارهایی عملی برای ساخت و توسعه باتری‌های لیتیومی در داخل کشور است.

در سال‌های گذشته به واسطه رشد و توسعه ابزارهای الکترونیکی مانند گوشی‌های تلفن همراه و لپ‌تاپ‌ها از یک سو و رشد تولید خودروهای هیبریدی و الکتریکی از سوی دیگر، در سراسر جهان تقاضا برای ذخیره‌سازهای انرژی به خصوص باتری‌های لیتیومی به‌طور چشمگیری افزایش یافته‌است و پیش‌بینی می‌شود این روند تا چند سال آینده همچنان ادامه یابد.

از این رو با توجه به این روند فزاینده تولید و مصرف انرژی و نیز دورنمای صنعت خودروی کشور به‌عنوان بزرگترین مصرف‌کننده‌های باتری‌های لیتیومی،‌ شبکه باتری نانو (شبنا) به دنبال طراحی، ساخت و تولید سلول‌های لیتیومی مبتنی بر فناوری نانو در کشور است.
در این چالش قرار است گام‌های نخست برای تولید انبوه انواع نانو باتری‌ها در کشور برداشته ‌شود.

ثبت‌‏نام مرحله نخست این چالش از ۱۵ اردیبهشت‌ماه آغاز شده است و شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، سایر پژوهشگران و فناوران علاقه‌مند تا تاریخ ۱۵ تیرماه فرصت دارند طرح مفهومی اولیه خود را به دبیرخانه چالش ارسال کنند.

طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، ۵ شرکت‌کننده برتر (اعم از فرد یا گروه) به مرحله دوم راه خواهند یافت. پذیرفته‌شدگان این مرحله همچنین ۳۰ میلیون ریال تسهیلات برای تولید نمونه‌ آزمایشگاهی و تکمیل مستندات فنی و اقتصادی دریافت خواهند کرد.

بخشی از این تسهیلات، نقدی و بخشی از آن نیز به‌صورت اعتباری به‌منظور استفاده از خدمات و امکانات شبکه آزمایشگاهی نانو اعطا خواهد شد.

همچنین پذیرفته‌شدگان این مرحله می‌توانند برای ساخت نمونه آزمایشگاهی از بستر تجهیزات ساخت سلول در شرکت توسعه منابع انرژی توان استفاده کنند.

برنده نهایی این چالش علاوه بر دریافت جایزه نقدی و تسهیلات تجاری‌سازی، فرصت همکاری با شرکت توسعه منابع انرژی توان را به‌منظور تجاری‌سازی نمونه آزمایشگاهی خود تا مرحله تولید انبوه و صنعتی خواهد داشت.

()