مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 672منبع: ايرنا
کد خبر : 10005591 07:37:00 | 1396/2/16

دو محقق ایرانی با همکاری محققان انگلیسی موفق به ابداع دست بیونیکی شده‌اند که اشیا را می‌بیند و در کسری از ثانیه آنها را برمی‌دارد.

دکتر «کیانوش نظرپور» مدرس ارشد بخش مهندسی بیوپزشکی دانشگاه نیوکاسل در انگلیس گفت: این دست بیونیک می‌تواند فورا تصمیم بگیرد که باید چه حرکاتی را برای گرفتن اشیا انجام دهد.

به گفته محققان، این دستگاه می‌تواند به ابداع نسل جدیدی از اندام‌های پرتز منجر شود که کاربر را قادر می‌سازد بدون تفکر به اشیا دست یابد.
در این دست بیونیک یک دوربین کار گذاشته شده است که به سرعت تصویر شی را از روبرو می‌گیرد و اطلاعات آن را به یک مغز الکترونیک می‌فرستد. سپس این رایانه به‌طور خودکار شکل و اندازه شی را در عرض چند میلی ثانیه ارزیابی می‌کند و حرکات مناسبی را که برای گرفتن آن لازم است، ایجاد می‌کند.

غزال قضایی دانشجوی دکترای دانشگاه نیوکاسل در مورد این تحقیق گفت: در این مطالعه ما تصویری (برای مثال تصویر یک چوب) را به رایانه نشان می‌دهیم؛ اما نه تنها یک تصویر بلکه تصاویر زیادی را که از این چوب در زاویه‌ها و جهت‌های مختلف و حتی در نورهای مختلف و در پیش زمینه‌های مختلف گرفته شده است را به رایانه نشان می‌دهیم تا دست بیونیک در نهایت یاد بگیرد که این چوب را چگونه در دست بگیرد.
وی افزود: به این ترتیب رایانه تنها یک تصویر را تطابق نمی‌دهد، بلکه یاد می‌گیرد که اشیا را بشناسد و آنها را بر اساس نوع حرکتی که دست باید برای گرفتن آنها انجام دهد، دسته‌بندی می‌کند.
این محقق ادامه داد: این کار رایانه را قادر می‌سازد شی را که پیش از این هرگز ندیده است به دقت ارزیابی کند تا دست بیونیک بتواند آن را بردارد.
محققان ابداع این دست را پیشرفت بزرگی در توسعه اعضای بیونیک توصیف کردند.

()