مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 771منبع: ايرنا
مطالب خواندنی > عمومی

قرص ورزش هم ساخته شد

کد خبر : 10005585 10:05:00 | 1396/2/13

محققان امریکایی موفق به ساخت قرصی شدند که بدون نیاز به فعالیت ورزشی، سطح استقامت بدن را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

 محققان موسسه سالک در امریکا در پی تولید قرصی برای کاهش اثرات (خستگی) ورزش، موفق به ساخت این دارو شدند و آزمایش آن روی موش‌ها، این جانداران را قادر ساخت که بدون خستگی حدود 70 درصد بیشتر بدوند.

موش‌ها به رغم داشتن شیوه زندگی بی تحرک، معمولا می‌توانند دو ساعت و 40 دقیقه روی تردمیل بدوند اما این دارو موش‌ها را قادر ساخت که برای چهار ساعت و 30 دقیقه به دویدن ادامه دهند.
این دارو که به GW شناخته می‌شود، موجب فعال ساختن ژنی به نام PPARD می‌شود که با توانمند ساختن بدن برای دویدن در مسافت‌های طولانی، مقاومت بدن در برابر افزایش وزن و نیز واکنش به انسولین، ارتباط دارد. این کیفیت‌ها معمولا با تناسب فیزیکی بدن ارتباط دارند.
دکتر ویوی فن یکی از محققان موسسه سالک در امریکا گفت: ورزش کردن موجب فعال شدن ژن PPARD می‌شود اما ما نشان دادیم که می‌توان بدون تمرین مکانیکی، این ژن را فعال کرد، به عبارت دیگر با استفاده از این قرص می‌توان سطح استقامت بدن را بدون تمرین‌های فیزیکی قبلی، به سطح استقامت بدن ورزشکاران رساند.
وی ابراز امیدواری کرد که داروی مورد نظر به سلامت افراد مسن، چاق و بیمار که توان ورزش موثر ندارند، کمک کند؛ علاوه بر این احتمال دارد بهبود مصنوعی وضعیت تناسب اندام به طور خاص برای بیماران قلبی مفید باشد.

()