مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,3 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 701منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10005571 07:39:00 | 1396/2/11

پژوهشگاه نیرو و گروه مپنا تفاهم‌نامه و موافقنامه ایجاد زمینه‌های تکنولوژیک و حمایت مالی لازم برای طراحی و ساخت توربین گازی نیروگاهی ، طراحی، ساخت و آزمون عملکرد توربین گازی را امضا کردند.

پژوهشگاه نیرو و گروه مپنا با حضور «ستار محمودی» قائم مقام وزیر نیرو و «علی اکبر مهاجری» معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو یک تفاهم‌نامه و یک موافقنامه همکاری امضا کردند.

موضوع تفاهم‌نامه بین دو گروه مپنا و پژوهشگاه نیرو برنامه‌ریزی، ایجاد زمینه‌های تکنولوژیک و حمایت مالی لازم برای طراحی و ساخت توربین گازی نیروگاهی کلاس F در یک برنامه ۵ ساله تا سال ۱۴۰۰ شمسی ذکر شده است.

همچنین در موضوع این تفاهم‌نامه به ایجاد کمیته‌های مشترک برای نظارت بر پیشرفت طراحی و ساخت اجزا و محصول کامل و اختصاص بودجه و البته توسعه فناوری‌های لازم با افق ۱۴۱۰ شمسی برای تداوم مسیر طراحی و ساخت به محصولات کلاس‌های بالاتر اشاره شده است.

همچنین در این نشست یک موافقت‌نامه همکاری مشترک بین پژوهشگاه نیرو و شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا  با هدف توسعه فناوری، طراحی، ساخت و آزمون عملکرد توربین گاز MGT-۷۵ امضا شد.

هدف از امضای این موافقت‌نامه شناسایی، انتقال و بومی‌سازی فناوری‌های نوین در حوزه توربین‌های گازی کلاس F و بالاتر، تولید محصول MGT-۷۵ دارای مزیت رقابتی از نظر اقتصادی و زیست محیطی با راندمان ۳۸.۸ درصد تا ۳۹.۱ درصد و توان نامی ۲۱۰ تا ۲۳۵ مگاوات ذکر شده است.

همچنین از اهداف دیگر اشاره شده در این موافقت‌نامه می‌توان به جایگزینی محصول MGT-۷۵ با توربین خانواده V۹۴.۲ کلاس  E و صدور خدمات فنی و مهندسی محصول MGT-۷۵ اشاره کرد.
در این موافقت‌نامه میزان سرمایه‌گذاری طرفین جهت اجرای پروژه به‌طور مساوی و برابر با ۵۰ درصد ذکر شده است.

در مورد مدت زمان اعتبار این موافقت‌نامه نیز اشاره شده که به مدت ۱۵ سال است که ۵ سال نخست برای تحقیق و توسعه و ۱۰ سال باقیمانده برای فروش و تجاری‌سازی محصول خواهد بود.

()