مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,3 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 837منبع: ايسنا
کد خبر : 10005566 07:14:00 | 1396/2/10

معاون وزیر نیرو و مدیرعامل ساتبا گفت: در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ نصب انرژی‌های نو در کشور حدود ۷ برابر شده است و بناست این ظرفیت را در سال ۹۶ به حدود ۱۰۰۰ مگاوات برسانیم.

سیدمحمد صادق‌زاده امروز در نخستين گردهمایی تجاری ایران و اتحادیه اروپا در حوزه انرژی پایدار با اشاره به تاثیرات تغییر اقلیم بر روی کره زمین گفت: تغییرات اقلیم در سال‌های اخیر تاثیرات نامطلوبی بر روی کره زمین داشته و باعث خسارات جبران‌ناپذیری بر روی کره زمین شده است.

وی افزود: خوشبختانه در سال‌های اخیر اتحادیه اروپا پیشگام مبارزه با تغییر اقلیم در دنیا بوده و قدم‌های بسیار بزرگی جهت چیره شدن بر این پدیده در اتحادیه برداشته شده است.

معاون وزیر نیرو تصریح کرد: ایران نیز در توافقنامه پاریس به این حرکت جهانی پیوست و داوطلبانه پذیرفت که تا سال ۲۰۳۰ حدود ۴ تا ۱۲ درصد از گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهد.

صادق‌زاده تاکید کرد: وزارت نیرو در راستای اجرای این تعهد کارهای بسیار خوبی در سال‌های اخیر انجام داده که از جمله آن می‌تواند استفاده از گاز طبیعی در نیروگاه‌ها به جای سایر سوخت‌های مایع نام برد.

مدیرعامل ساتبا گفت: ایران متعهد شده تا سال ۲۰۳۰ سهم انرژی‌های نصب شده کشور را به ۷۵۰۰ مگاوات برساند و این امر در سال‌های اخیر از رشد خوبی برخوردار بوده است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۵نسبت به سال ۹۴ نصب انرژی‌های نو در کشور حدود هفت برابر شده است و بناست این ظرفیت را در سال ۱۳۹۶ به حدود ۱۰۰۰ مگاوات برسانیم.

وی ادامه داد: دو نکته بسیار مهم وجود دارد که می‌تواند برای آینده توافق پاریس و مبارزه با تغییر اقلیم خطرساز باشد؛ نخست اینکه؛ کشورهای متعهد در این توافق به‌ویژه کشورهای مربوط به «پیوست یک» کنوانسیون بایستی تمام تعهدات خود را به انجام برسانند.

معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: عدم انجام تعهدات توسط این کشورها زمینه دلسردی سایر کشورها را فراهم خواهد آورد. نکته دوم امتناع از نگاه منفعتی و تجاری در امر تغییر اقلیم است.

وی تصریح کرد: این نگاه تجاری می‌تواند مانع از گسترش دسترسی به فناوری انرژی‌های نو توسط کشورهای متقاضی و عدم حصول تعهدات آنها در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای شود.

صادق‌زاده تاکید کرد: این مساله به معنای نادیده انگاشتن مالکیت معنوی کشورها و یا شرکت‌های سازنده و سرمایه‌گذار در حوزه این فناوری‌ها نیست، بلکه پیشنهاد می‌شود برای حفظ این حقوق، «صندوق اقلیم سبز» بخش معتنابهی از سرمایه خود را برای خرید فناوری‌ها اختصاص دهد تا اینگونه هم منفعت عرضه کنندگان تضمین شود و هم متقاضیان فناوری نیز بتوانند به آن جهت انجام تعهدات بین‌المللی خود دسترسی داشته باشند.

()