مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 831منبع: ايرنا
کد خبر : 10005467 07:47:00 | 1396/1/14

یک شرکت فناوری در بلژیک تراشه کوچکی را در دست برخی از کارمندان خود و به دلخواه آنها جاگذاری کرده است که به این افراد امکان وارد شدن به شرکت و استفاده از رایانه ها را بدون وارد کردن رمز عبور می‌دهد.

هر تراشه دربرگیرنده یک شماره فردی است و با فرستادن امواج رادیویی به یک رایانه مرکزی کار می‌کند.

یکی از مهندسان شرکت نیز نرم‌افزاری را طراحی کرده که با این تراشه کار می‌کند و اکنون به دنبال نوآوری‌های بیشتری در ارتباط با این محصول است.
درایز فان کرائن می‌گوید: شما با اسکن تراشه، به داده‌های شخصی دسترسی دارید. برای نمونه به یاری این ابزار، موسیقی مورد علاقه‌تان به لیست فردی شما افزوده می‌شود. بنابراین انتخاب‌های شما را به‌روز می‌کند. مانند یک کنترل مرکزی داده‌ها می‌ماند. به شما امکان مشاهده کارهایتان را در یک یا دو ساعت بعد می‌دهد. اکنون تصور کنید با شناسه فردی خود می‌توانید کارهای چند ماه و یا چند سال بعدتان را مشاهده کنید.
در حال حاضر از این تراشه برای باز کردن در و دسترسی به رایانه و تلفن‌های همراه استفاده می‌شود. با این حال مدیر شرکت نیوفیوژن می‌گوید هدفش دگرگون کردن زندگی روزمره آینده است.
او در این باره گفت: برای نمونه، هنگام استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نیازمند یک کارت جداگانه هستید. اگر به کتابخانه بروید باز نیاز به یک کارت دیگر دارید. برای کارهای بانکی نیز چند کارت دارید. حال اگر روشی میانبر پیشنهاد کنیم و بگوییم این مشخصات فردی من است، آنها می‌توانند با تراشه‌ای که در بدنتان جاگذاری شده ارتباط برقرار کنند که دنیایی آرمانی است.
وی افزود: البته در این میان، بحث حقوق بشر و دغدغه در دست گرفتن کنترل کارمندان در محیط کار مطرح می‌شود.
وی که پیشگام استفاده از این تراشه است، با بیان این که کاربرد تراشه اکنون در شرکت معمول است، تصریح کرد: اما اگر روزی کشوری خواهان تجاری کردن این محصول و فراگیر کردن آن در میان شهروندان باشد، همراه با مشکلاتی خواهد بود. بنابراین باید درباره پرسش‌هایی مانند حوزه زندگی شخصی، امنیت و دسترسی به داده‌ها اندیشید.
همچنین به گفته پیتر بنتلی، پژوهشگر علوم رایانه در کالج لندن، تکنولوژی با سرعت زیاد پیشرفت می‌کند. برای همین نیز خردمندانه نیست که هنگام ساخت یک خانه از تازه‌ترین  تکنولوژی‌ها بهره برد. زیرا در سه سال آینده آنها دیگر به روز نخواهند بود. چیزی را هم که شما در بدنتان می‌کارید، در سال‌های آتی بی مصرف خواهد بود. در زمینه امنیت و چیزهایی از این دست، تکنولوژی امروزی آسیب‌پذیر خواهد بود. آیا هر چند سال یکبار باید تراشه‌ها را از بدن بیرون آورد و تراشه‌های تازه‌ای کاشت؟ ما در دنیایی دستخوش دگرگونی‌های مستمربه سر می‌بریم.
پیش از این نیز در سال 2015، یک شرکت سوئدی برای دسترسی سریع کارمندان به دستگاه فتوکپی و درهای ساختمان تراشه مشابهی را در دست شماری از آنها کاشته بود.

()