مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 871منبع: ايرنا
مطالب خواندنی > عمومی

درمان کم‌شنوایی با یک تزریق

کد خبر : 10005380 07:40:00 | 1395/12/5

محققان یک ترکیب دارویی ابداع کرده‌اند که سلول‌های حمایت کننده را در گوش ترغیب می‌کند تا به سلول‌های مو تبدیل شوند؛ این تزریق یک روش بالقوه جدید برای درمان کم شنوایی محسوب می‌شود.

در گوش داخلی چند هزار سلول مو وجود دارد که امواج صدا را تشخیص می‌دهند و آنها را به سیگنال‌های عصبی تبدیل می‌کنند تا انسان بتواند سخنان، موسیقی و سایر صداهای روزمره را بشنود.

اما آسیب دیدن این سلول‌ها یکی از عوامل اصلی کاهش شنوایی است که افراد زیادی در سراسر جهان به آن مبتلا هستند.
هر انسان با حدود 15 هزار سلول مو در هر گوش به دنیا می‌آید و اگر این این سلول‌ها آسیب ببینند، امکان رشد دوباره آنها وجود ندارد.
اما محققان موسسه فناوری ماساچوست در یک پروژه مشترک ترکیبی از داروها را کشف کردند که جمعیت سلول‌های پیش‌ساز (که سلول‌های حمایت کننده نیز نامیده می‌شوند) را در گوش افزایش می‌دهد و آنها را ترغیب می‌کند که به سلول‌های مو تبدیل شوند؛ این ترکیب دارویی یک روش بالقوه جدید برای درمان کاهش شنوایی ارايه می‌دهد.
قرار گرفتن در معرض سر و صدا، سالخوردگی و مصرف برخی آنتی بیوتیک‌ها و داروهای شیمی درمانی می‌توانند به مرگ سلول مو منجر شوند اما در برخی حیوانات این سلول‌ها به‌طور طبیعی دوباره تولید می‌شوند که در انسان‌ها این اتفاق نمی‌افتد.

محققان در این مطالعه سلول‌های پیش‌ساز نابالغ حلزون (گوش) موش را در یک ظرف آزمایشگاهی قرار دارند؛ سلول‌های پیش‌ساز شبیه سلو‌ل‌های بنیادی هستند که می‌توانند به سایر انواع سلول‌ها تبدیل شوند.
آنها سپس یک ترکیب دارویی به آن اضافه کردند که باعث شد آن سلول‌ها به سرعت تکثیر شوند. زمانی‌که شمار کافی از سلول‌های پیش‌ساز به وجود آمد، این سلول‌ها را با داروهای اضافی تحریک کردند تا به سلول‌های نابالغ مو تبدیل شوند.
محققان برای نخستين بار موفق شدند که یک کلونی از این سلول‌ها پرورش دهند که دو هزار برابر بیشتر از گزارش‌های قبلی بود.
دانشمندان اکنون معتقدند که درمان کم شنوایی می‌تواند به سادگی یک تزریق در گوش باشد.

()