مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,4 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 671منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10005370 07:56:00 | 1395/12/3

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج مجبورند به طور مداوم قرص‌هایی را مصرف کنند و برای تزریق دارو به مراکز درمانی مراجعه کنند.

به تازگی اختراع یک قطعه کوچک قابل کاشت در بدن انسان امید به حل این مشکل را افزایش داده است.

محققان می‌گویند می‌توان این قطعه بسیار کوچک را که حاوی نیازهای دارویی افراد است در درون بدن آنها کاشت تا مواد دارویی به تدریج به بدن انسان‌ها منتقل شوند و آنها دیگر نیازی به خوردن قرص و تزریق کردن نداشته باشند.

پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا معتقدند این ابزار که تنها شش میلیمتر قطر دارد و از اسفنج سیلیکونی و ذرات آهن کربونیل مغناطیسی پوشیده شده در یک بدنه پلیمری دایره‌ای ساخته شده و به راحتی می‌توان زیر پوست بدن بیمار قرار بگیرد.

برای فعال کردن این ابزار کوچک تنها کافیست یک آهن‌ربا از برابر آن عبور داده شود. با این کار اسفنج سیلیکونی تغییر شکل می‌دهد و داروی ذخیره شده در ابزار یادشده از قاب پلیمری خارج شده و در بدن پخش می‌شود.

مهم‌ترین مزیت این ابزار نسبت به نمونه‌های مشابه عدم نیاز آن به یک منبع برقی تامین انرژی است. زیرا این دستگاه تنها با استفاده از میدان مغناطیسی آهن ربا فعال می‌شود و شدت و ضعف این میدان مغناطیسی مقدار داروی منتقل شده به بدن را مشخص خواهد کرد.

محققان می‌گویند برای تجاری‌سازی این اختراع تازه هنوز به ۵ تا ۱۰ سال زمان نیاز است و چنین ابزاری به خصوص در درمان بیماری‌هایی مانند سرطان کاربرد دارد.

()