مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,3 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 938منبع: ايرنا
کد خبر : 10005344 08:08:00 | 1395/11/25

وزیر نیرو، هدف ایران از توسعه روابط با سوئد را دستیابی به جدیدترین فناوری‌های این کشور در صنعت آب و برق دانست و ابراز امیدواری کرد شرکت‌های سوئدی با پیدا کردن شریک تجاری مناسب در ایران زمینه‌ساز توسعه روابط دو کشور با یکدیگر شوند.

«حمید چیت‌چیان» در نشست مشترک با «آن لینده» وزیر امور اروپا و تجارت خارجی سوئد با اشاره به سابقه روابط دو کشور، افزود: حضور شرکت‌های سوئدی و نخست وزیر این کشور در ایران نشان از عزم دو طرف برای ارتقای سطح روابط اقتصادی و سیاسی دارد.

وی اضافه کرد: ایران نیز برای توسعه روابط با سوئد احترام قائل است و در سال‌های گذشته روابط خوبی در زمینه توسعه صنعت آب و برق با این کشور داشته است.
وزیر نیرو یکی از عوامل موفقیت شرکت‌های سوئدی در ایران را نگاه طولانی مدت آنها به روابط دو کشور دانست.
** پشنهاد همکاری در زمینه هوشمندسازی شبکه برق و ایجاد نیروگاه‌های زباله‌سوز
چیت‌چیان با تاکید بر قابلیت‌های فراوان ایران در حوزه صنعتی، ادامه داد: بر این اساس شرکت‌های سوئدی نباید فقط به‌دنبال فروش اجناس خود به شرکت‌های ایرانی باشند.
وزیر نیرو در ادامه ایران را بازاری بسیار بزرگ با بیش از 33 میلیون مشترک آب و برق بیان کرد و گفت: پیش شرط توسعه همکاری میان دو کشور فراهم کردن شرایط سرمایه‌گذاری و تامین مالی پروژه‌هاست.
وی با یادآوری روابط شرکت مدیریت شبکه ایران با شرکت ای.بی.بی(ABB) سوئد، گفت: دو شرکت در زمینه توسعه و تجهیز سیستم دیسپاچینگ (مراکز جمع‌آوری اطلاعات و کنترل) با یکدیگر همکاری‌ دارند و امیدواریم هر چه زودتر این شرکت سوئدی تعهدات خود برای تجهیز سیستم دیسپاچینگ در ایران را اجرا کند.
چیت‌چیان تاکید کرد: هوشمندسازی شبکه و استقرار سیستم‌های اندازه‌گیری، ایجاد نیروگاه‌های زباله‌سوز و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند از زمینه‌های بسیار مهم توسعه همکاری‌های دو کشور باشد.

** تبادل تجربه با ایران در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر
وزیر امور اروپا و تجارت خارجی سوئد نیز در این دیدار با اشاره به روابط طولانی دو کشور در سالیان گذشته اظهار داشت: سوئد در تلاش برای تامین 100 درصدی انرژی خود از انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک تا سال 2040 است و در این زمینه تجربه‌های خوبی کسب کرده که می‌تواند آنها را در اختیار ایران قرار دهد.
«آن لینده» افزود: سوئد برای روابط با ایران بسیار احترام قائل است و حتی در زمان تحریم‌ها در کنار ایران ماند و همکاری‌های خود را ادامه داد.

()