مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 819منبع: ايرنا
کد خبر : 10005326 07:57:00 | 1395/11/18

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: هماهنگی‌هایی در حوزه انرژی‌های نو میان دستگاه‌ها صورت گرفته است که برای نتیجه بخشی آنها، نیازمند استاندارد مدیریت سبز هستیم و امیدواریم اقدامات صورت گرفته ما را به این استانداردها برساند.

محمدرضا واعظ مهدوی در مراسم گشایش نخستین نمایشگاه مدیریت سبز دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی افزود: یکی از بزرگترین دستاوردها رشد دانشگاه‌های کشور است، پیش از انقلاب حدود 200 هزار دانشجو در کشور وجود داشت اما اکنون به چهار میلیون دانشجو رسیده است.

وی با تاکید بر این که دانشگاه‌ها محور مهم توسعه در مسايل مختلف کشور از جمله حفظ محیط زیست و استفاده بهینه از انرژی هستند، گفت: ایران یکی از کشورهای پرمصرف در زمینه انرژی است که برای کاهش آن اقدامات مختلفی از جمله افزایش قیمت انرژی صورت گرفت، اما نتایج نشان داد که نتیجه‌ای نداشته است.
واعظ مهدوی افزود: قرار بود با تغییرات قیمتی الگوی مصرف انرژی بهینه، محیط زیست حفظ و ترافیک کاهش یابد اما می‌بینیم هیچ اتفاقی نیفتاده است فقط قیمت‌ها گران و هزینه‌ها دچار نبود تعادل شد.
وی با تشکر از برگزارکنندگان این نمایشگاه گفت: امیدواریم با این نمایشگاه گامی در جهت نهادینه‌سازی کاهش مصرف انرژی و مدیریت صحیح آن برداشته شود.
وی تاکید کرد: در این نمایشگاه می‌توان نشان داد که اگر دستکاری متغیرهای قیمتی همراه با نهادینه کردن مصرف شکل نگیرد تاثیری نخواهد داشت.
معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: استفاده از انرژی خورشیدی، بهینه‌سازی سلول‌های خورشیدی، جمع‌آوری آب باران، بازیافت فاضلاب، اصلاح موتورخانه‌ها و انرژی گرمایی محورهای اصلی تحرکات در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی است.
وی تاکید کرد: دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و بیمارستان‌ها می‌توانند مصرف کننده بزرگ و بازار خوبی برای انرژی‌های نو باشند و امیدواریم این حرکت بتواند ما را به یک استاندارد مدیریت سبز برساند.
معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: طبق دستورالعملی که با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه بودجه تهیه شد مقرر شد هر دانشگاه یا دانشکده‌ای کمیته مدیریت سبز داشته باشد تا نگاه توسعه پایدار را پیش روی خود داشته باشد.
نخستین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز شنبه با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون اداری مالی وزیر علوم در محل سازمان برنامه و بودجه افتتاح شد.

()