مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 910منبع: برق نيوز
مطالب خواندنی > عمومی

خطوط برق فشار قوی سرطان‌زا هستند

کد خبر : 10005292 07:33:00 | 1395/11/10

ريیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران گفت: امواج مختلف بر روی بدن انسان تاثیر گذاشته و برخی از سرطان‌ها مانند سرطان خون با نزدیکی محل زندگی فرد با کابل‌های برق فشار قوی مرتبط است.

 دکتر محمدرضا قوام نصیری در حاشیه همایش تازه‌های نوروانکولوژی در مشهد، افزود: کابل‌های برق فشار قوی برای بدن انسان مضر هستند، لذا فاصله مناسب محل زندگی از کابل‌های برق فشار قوی باید بیشتر از 300 متر باشد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: استفاده مداوم و طولانی مدت از تلفن همراه مضر است و اگر چه هنوز شواهد علمی روشنی مبنی بر مضر بودن امواج تلفن همراه وجود ندارد اما استفاده طولانی مدت و مداوم از این وسیله برای انسان ضرر دارد.
این متخصص انکولوژی رادیولوژی تصریح کرد: در کشورهایی مانند سوئد، نروژ و دانمارک، استفاده از تلفن همراه برای کودکان و نوجوانان با محدودیت‌های مختلفی همراه است و این مساله بی‌ارتباط با مضر بودن امواج این وسیله ارتباطی نیست.
قوام نصیری با اشاره به قوی بودن امواج تلفن همراه بیان کرد: اگر یک گوشی تلفن همراه کنار رادیو، پیامک دریافت کند و یا زنگ بخورد شاهد اختلال در امواج رادیویی خواهید بود یعنی موج آن به مراتب قوی‌تر از موج رادیو است و روی موج رادیو پارازیت ایجاد می‌کند.
ريیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران در ادامه گفت: هنوز علت روشن و واضحی برای بروز سرطان‌ها از جمله تومورهای مغزی مشخص نشده است.
او با اشاره به تاثیر دخانیات بر روی مادران باردار و فرزندشان افزود: تحقیقات نشان داده است که درصد ابتلای فرزندان این زنان به دست کم یک نوع تومور مغزی تا قبل از سن بلوغ به حد قابل تاملی افزایش یافته بود.
وی نسبت به سردردهای صبحگاهی همراه با حالت تهوع هشدار داد و گفت: این نوع سردردها که بلافاصله پس از قرار گرفتن فرد از حالت درازکشیده به نشسته یا ایستاده بروز می‌کند؛ بی ارتباط با فشار داخل جمجمه نیست که می‌تواند ناشی از بروز تومور مغزی باشد.
همایش تازه های نوروانکولوژی ویژه تشخیص و درمان تومورهای مغزی با حضور پزشکان متخصص این رشته که روز گذشته در مشهد آغاز شده بود، عصر روز جمعه به کار خود پایان داد.

()