مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,24 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 836منبع: برق نيوز
کد خبر : 10005291 07:11:00 | 1395/11/10

نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان در هجدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز به‌عنوان تنها نماینده صنعت برق ایران حائز رتبه برتر شد و از سوی معاون ريیس جمهور مورد تقدیر قرار گرفت. این نیروگاه در پنج سال گذشته، توانسته است در زمره صنایع سبز ایران قرار گیرد.

هجدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز در محل سازمان حفاظت محیط زیست با حضور معصومه ابتکار رييس سازمان حفاظت محیط زیست، نماینده یونیدو، نماینده GIZ آلمان و جمعی از صاحبان صنایع سبز برگزار شد.
صنعت سبز به واحدي اطلاق مي‌شود كه بر اساس معيارهاي زيست محيطي انتخاب صنايع و بنا به تشخيص سازمان حفاظت محيط زيست تلاش قابل تقديري در طول سال انتخاب در راستاي حفظ محيط زيست انجام داده باشد.
معصومه ابتکار معاون رييس جمهور و ريیس سازمان حفاظت محیط زیست در ابتدای هجدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز که در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با اشاره به برخی رخدادهای مهم ماه‌های اخیر برای افزایش تعامل حوزه‌های اقتصادی و صنعتی با محیط زیست، گفت: برند صنعت سبز نوعی مشوق معنوی برای صنایع است زیرا امروز برای مردم و مشتریان صنایع بسیار مهم است که محصولات انتخابی آنها، مخرب و آلاینده محیط زیست نباشد.

ابتکار ضمن تشکر از کسانی که تلاش می‌کنند منحنی رشد اقتصادی از منحنی آلودگی جدا شود و کشور اقتصاد سبز داشته باشداز تمامی افراد و نهادهایی که برای رشد سبز، اشتغال، تولید، ارزش افزوده و اقتصاد مقاومتی همراه با حفظ محیط زیست در کشور تلاش می کنند تقدیر کرد.
سید محسن افتخاری مدیرعامل نیروگاه شهید محمد منتظری در حاشیه این همایش گفت: تا چند سال گذشته از جمله صنایع آلاینده در اذهان عمومی محسوب می‌گردیده که در طی پنج سال گذشته و پس از واگذاری به بخش خصوصی در سال 1390 توانسته است امروز با افتخار در زمره صنایع سبز قرار گیرد. در ارزیابی امسال نیروگاه شهید محمد منتظری تنها نماینده صنعت برق در کشور است که این رتبه را کسب نموده است.

وی گاز سوز بودن کامل واحدها از اسفندماه 91 تاکنون، توسعه 350 هکتاری فضای سبز نیروگاه، ارسال آنلاین آنالایزرهای دود و پساب با محیط زیست، خرید انشعاب پساب و استفاده از آن در مصارف صنعتی و آبیاری گیاهان غیرمثمر، کاهش مصرف منابع و افزایش راندمان و در مجموع تعهد مدیریت و کارکنان نیروگاه به رعایت مسايل زیست محیطی را موجب کسب عنوان صنعت سبز برای نیروگاه دانست. 
همچنین در این همایش معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه فرآیند انتخاب و معرفی واحدهای خدماتی و صنعتی سبز از سال 1392 دچار تحول شده است، بیان کرد: ثبت نام به صورت خوداظهاری و داوطلبانه در سیستم وب، دریافت مستندات به صورت الکترونیکی و در نهایت شاخص گذاری و انتخاب بر اساس معیارهای علمی و منطقی فارغ از هر نوع سلیقه و عددگذاری و با بهره‌گیری از تایید نهادهای بین‌المللی همچون UNIDO و GIZ آلمان صورت می‌پذیرد.
دکتر سعید متصدی با تاکید بر اینکه امتیازدهی بر اساس اجتناب از هر گونه فرآیندهای غیرمتعارف در انتخاب واحدها است، گفت: هشت گروه صنعتی شامل صنایع غذایی و دارویی، نساجی و چرم دوزی، کشاورزی، بازیافت، برق و الکترونیک، کانی غیرفلزی، همچنین هفت گروه خدماتی در این رقابت مورد سنجش قرار می‌گیرند.
وی ادامه داد: فراخوان این همایش نیز از تیرماه امسال روی سایت سازمان حفاظت محیط زیست و سایت مدیریت سبز قرار داده شد و علاقمندان تا پایان مهرماه مهلت ثبت نام داشتند.
به گفته متصدی از مجموع 414 واحد ثبت نامی، 246 واحد صنعتی و 168 واحد خدماتی بودند که در نهایت 4 واحد نشان زرین، 61 واحد نشان سیمین و 14 واحد شایسته تقدیر شناخته شدند.

()