مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,1 شهريور 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1303منبع: برق نيوز
کد خبر : 10005190 12:18:00 | 1395/10/20

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر: برنامه ما این است که ۵۰ درصد انرژی تحت کنترل هوشمند را تا پیک سال بعد مدیریت کنیم و تلاش بر این است که ۴۵۰ هزار کنتور دیماندی در کل کشور نصب کنیم.

 درحالی‌که بالا رفتن مصرف انرژی لزوما به منزله‌ رفاه نیست، میزان مصرف انرژی در کشورهای خاورمیانه نسبت به متوسط جهانی رشد بالایی را تجربه می‌کند، از آمارهای موجود در این عرصه می‌توان نتیجه گرفت که با وجود رشد مصرف انرژی الکتریکی در کشورهای صنعتی به نسبت کشورهای در حال توسعه، بهره‌وری انرژی در این کشورها در حال افزایش است.

ادامه این روند باعث به خطر افتادن توسعه کشور می‌‌شود و به گفته محمودرضا حقی‌فام، معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر اگر با توجه به امضای پروتکل‌های بین‌المللی محیط زیست ایران نتواند مصرف انرژی را مدیریت کند ناچار به پرداخت جریمه‌های بین‌المللی خواهیم شد.

وی معتقد است که مدیریت صحیح مصرف با تسهیل ورود بازیگران خصوصی شبکه برق و مدیریت بار برای افزایش ضریب بار و مدیریت موثر شبکه می‌تواند در به كمينه رساندن عوامل کاهش بهره‌وری انرژی و فعال‌سازی بخش مصرف در مدیریت شبکه‌های برق، کاهش تلفات، توسعه خدمات مشترکان، توسعه بازار خرید و فروش، کاهش آسیب‌پذیری شبکه و ... کمک کند.

وی با بیان اینکه برنامه ما این است که ۵۰ درصد انرژی تحت کنترل هوشمند را تا پیک سال بعد مدیریت کنیم و تلاش بر این است که ۴۵۰ هزار کنتور دیماندی در کل کشور نصب کنیم، گفت:امیدوارم تا بتوانیم به زودی از منابع موجود در کنترل مصرف بهره بگیریم و مدیریت مصرف را به‌عنوان یک فرهنگ غالب در جامعه رواج دهیم.

یکی از شاخص‌‌های توسعه‌یافتگی کشورها، میزان مصرف انرژی است. بر همین اساس اعداد و ارقام کشور در توسعه شبکه در بخش بار و اقلام مطلوب است، اما بهره‌وری و بازدهی‌ تاسیسات و مصرف جای کار دارد چرا که در سال ۱۳۸۴ کل انرژی عرضه شده به نسبت نفت خام ۱.۲ میلیارد بشکه معادل نفت خام بوده که این مقدار  در سال ۱۳۹۲ به ۱.۷ رسیده است.

به‌ طور کلی اعداد و ارقامی که در صنعت برق وجود دارد خوب به ‌نظر نمی‌رسد و مسوولان صنعت برق نیز از این اعداد ابراز نگرانی‌ کرده‌اند؛ تاجایی که به گفته مدیرعامل توانیر اگر اوضاع به همین روال پیش برود در سال ۱۴۰۴ باید کل انرژی تولید شده را در داخل کشور مصرف کنیم.

 وی معتقد است که میزان شدت انرژی در بخش کشاورزی، خانگی، عمومی و تجاری به ترتیب ۳.۲، ۱.۶، ۱.۸ و ۱.۵ برابر متوسط جهانی است که این اعداد اصلا زیبنده صنعت برق ایران نیست.

کردی با اشاره به رایزنی‌های وزارت نیرو با وزارت صنعت در خصوص اصلاح الگوی مصرف در صنایع گفت: ۳۸ صنعت در کشور ملزم به رعایت اصلاح الگوی مصرف شده‌‌اند؛ همچنین در مرحله‌ی بعد نیز قرار است به سراغ ساختمان‌‌های مسکونی و غیرمسکونی برویم.

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان‌ اینکه برخی معتقدند که بهره‌وری زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت‌های حامل انرژی واقعی شود، اظهار کرد: نمی‌‌توان این موضوع را تنها راه‌‌حل عنوان کرد، چرا که ما باید بدانیم که به چه نحوی انرژی را در کشورمان استفاده می‌کنیم.

همچنین وضعیت نیروگاه‌های کشور نیز خوب نیست و بیش از ۳۰۰۰ مگاوات از نیروگاه‌ها با ۵۰ سال سابقه علی‌رغم اینکه باید تا کنون از رده خارج می‌‌شدند همچنان در مدار تولید هستند که همین موضوع نیز موجب کاهش راندمان و افزایش مصرف شده است.

علی ‌رغم پتانسیل‌های بالای تولید برق در ایران شاهد کارایی بسیار پایین انرژی‌های تجدیدپذیر هستیم و نبود فرهنگ‌سازی و قیمت پایین در این صنعت موجب شده تا مصرف تا حد زیادی افزایش یابد، مبرهن است که اگر دولت قصد دارد در آینده‌ای نه چندان دور دچار مشکل نشود از اکنون باید این وضعیت را ساماندهی کند.
()