مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1339منبع: ايسنا
کد خبر : 10005177 08:13:00 | 1395/10/18

رییس دانشگاه صنعتی سجاد مشهد گفت: تنها هشت درصد از انرژی برق کشور از منابع تجدیدپذیر تامین می‌شود.

 دکتر علی حائریان اردکانی در «سومین همایش ملی فناوری‌های نوین انرژی» که در دانشگاه صنعتی سجاد مشهد برگزار شد، با اشاره به مقایسه کشور آلمان با ایران در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، عنوان کرد: 41 درصد منابع تامین برق آلمان از منابع تجدیدپذیر صورت می‌گیرد، اما در ایران تنها هشت درصد از منابع تجدیدپذیر استفاده می‌شود؛ درحالی‌که وسعت این کشور، یک پنجم ایران است و موقعیت جغرافیایی ایران برای استفاده از منابع تجدیدپذیر بسیار مناسب‌تر از آلمان است، با این حال آن‌ها 50 برابر بیشتر از کشور ما از منابع طبیعی استفاده می‌کنند.

وی اظهار کرد: طبق آمار سال 2016 میلادی، ایران 600 میلیون تن گاز دی‌اکسیدکربن در هوا پخش کرده و دارای رتبه نهم در دنیا است؛ اگر این آمار حاصل فعالیت‌های صنعتی باشد، باید در قبال آن شکوفایی صنعتی داشته باشیم. اما طبق آمار رتبه‌ ایران در تولید ناخالص ملی 79 و در توسعه صنعت 68، در دنیا است که نشان می‌دهد این سطح از آلودگی به ازای پیشرفت اقتصادی نبوده و هدر رفت انرژی داشته‌ایم.

رییس دانشگاه صنعتی سجاد مشهد اضافه کرد: زندگی پاک، توسعه پایدار و شهر سبز با کمتر کردن مصرف سوخت‌های فسیلی ممکن می‌شود.

حائریان اردکانی در خصوص تاریخچه‌ این دانشگاه، گفت: این دانشگاه با عنوان موسسه آموزش عالی تاسیس و در عرض 20 سال تبدیل به دانشگاه صنعتی در تراز بالای کشوری شده است.

وی افزود: با توجه به سطح‌بندی که توسط وزارت علوم از 275 دانشگاه‌ غیرانتفاعی صورت گرفته، دانشگاه صنعتی سجاد در سطح نخست قرار داشته است. این دانشگاه توانسته رشته مهندسی صنایع را برای نخستين بار در مشهد بنا کند. همچنین تنها دانشگاه دارای رشته انرژی است.

رییس دانشگاه صنعتی سجاد مشهد با بیان اینکه مرکز تحقیقاتی این دانشگاه سابقه 27 ساله دارد، عنوان کرد: دلایل همکاری دانشگاه با انجمن مهندسی برق و الکترونیک و شرکت‌های برق منطقه‌ای، زنده نگه داشتن روحیه پژوهش در جامعه است.

()