مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,1 شهريور 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1050منبع: صبا
اخبار صنعت برق

پلمب ۲ نیروگاه برق کشور

کد خبر : 10005084 09:27:00 | 1395/9/17

 در حالی‌که سازمان محیط زیست از دو سال گذشته بر حذف سوخت مایع از سبد سوخت نیروگاه‌های کشور تاکید دارد گزارش‌ها حاکی از مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها و ادامه پلمب شیر سوخت ۲ نیروگاه بزرگ کشور می‌دهد.

 سال گذشته و در فصل زمستان بود که قوه قضائیه و مراجع قضایی به مساله عدم توانایی دولت در تامین سوخت ۱۰۰ درصدی نیروگاه‌های کشور ورود کرده و این عدم توانایی را در چهار کلان‌شهر کشور غیرقابل قبول دانسته و اقدام به پلمب شیر مصرف سوخت مایع در پنج نیروگاه در این 4 استان کردند.

اما با گذشت یک سال هنوز دو نیروگاه بزرگ با تغییر ندادن شیوه مصرف، شیر سوخت آنها از سوی مراجع قضایی پلمب است.

وارونگی دما، وضعیت هوای پایتخت و دیگر کلانشهرهای کشور وقتی در دو سال گذشته به مرز بحران رسید یکی از عوامل آلاینده هوا، مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌های حرارتی عنوان شد به همین منظور سخت گیری‌های زیادی در این خصوص صورت گرفت که منجر به پلمب 5 نیروگاه شد.

اگر چه قرار بود در زمستان سال 94، میزان سوخت گاز تحویلی به نیروگاه‌های حرارتی به حجمی برسد که دیگر شاهد مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها نباشیم اما ظاهرا آماده نبودن شرایط دو نیروگاه تبریز و منتظری اصفهان این نیروگاه‌ها همچنان پلمب هستند و با ظرفیت کمتری اقدام به تولید برق می‌کنند.

نیروگاه منتظرالقائم کرج که مصرف سوخت مایع در آن عامل آلایندگی هوا در کلانشهرهای کرج و تهران و شهرهای اطراف، نیروگاه اسلام آباد اصفهان و شهید منتظری اصفهان، دو نیروگاهی که مصرف سوخت مایع در آنها عامل آلایندگی هوا در کلانشهر اصفهان و شهرهای اطراف، نیروگاه شازند که مصرف سوخت مایع در آن عامل آلایندگی هوا در کلانشهر اراک و شهرهای اطراف و نیروگاه تبریز که مصرف سوخت مایع در آن عامل آلایندگی هوا در کلانشهر تبریز و شهرهای اطراف اعلام شد، پنج نیروگاهی بودند که سال گذشته با حکم مراجع قضایی شیر مصرف سوخت مایع در آنها پلمب شد و دولت نیز بدون مجوزهای قضایی نمی‌تواند در این نیروگاه‌ها اقدام به مصرف سوخت مایع کند.

اما با گذشت یک سال هنوز دو نیروگاه مورد اشاره(تبریز و منتظری اصفهان)فک پلمب نشده‌اند و درخواستی هم از سوی شرکت برق حرارتی به مراجع قضایی ارايه شده تا نیروگاه تبریز فک پلمب شود.

طبق آمارهای استخراج شده این روزها میزان سوخت تحویلی و سوخت گاز به نیروگاه‌ها روزانه به ۱۳۰ میلیون متر مکعب رسیده است که نسبت به سال گذشته رشد دارد.

 

()