مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 876منبع: ايرنا
مطالب خواندنی > عمومی

تاثیر نور بر احساسات افراد

کد خبر : 10004976 08:51:00 | 1395/8/12

اگر انسان‌ها در روزهای آفتابی لبخند می‌زنند و یا در نور کم، بیشتر از سایر مواقع احساس خلاق بودن دارند، تصادفی نیست؛ در حقیقت، نورهای مختلف تاثیر قابل توجهی بر سلامت عاطفی انسان‌ها دارند.

 مطالعات نشان می‌دهند که نور می‌تواند احساسات افراد را از شش طریق تحت تاثیر قرار دهد.

**نور روشن می‌تواند احساسات را برانگیزاند
اساسا نور روشن این قابلیت را دارد که احساسات مثبت و منفی را تشدید کند. محققان سال 2014 در یک کار پژوهشی از شرکت کنندگان خواستند میزان پرخاشگری یک شخصیت داستانی و جذابیت انواع سس تند را تعیین کنند. داوطلبانی که در اتاق پرنور نشسته بودند شخصیت مورد نظر را تهاجمی‌تر توصیف کردند و سس‌های تند را بیشتر ترجیح دادند.

**نور آبی سبب افزایش انرژی می‌شود
قرار گرفتن در معرض نور آبی سبب افزایش انرژی و هشیاری بیشتر می‌شود. یک مطالعه تازه نشان می‌دهد شرکت کنندگانی که در معرض طول موج کوتاه، نور آبی با انرژی بالا قرار گرفتند، بهره‌وری بیشتری داشتند و در تکمیل وظایف شناختی سرعت بیشتر و دقیق‌تری در قیاس با یک گروه کنترل داشتند و هشیاری آنها حتی تا نیم ساعت پس از مدت قرار گرفتن در معرض نور آبی ادامه یافت.

**نور آبی می‌تواند سبب اختلال هنگام خواب شود
گرچه قرار گرفتن روزانه در معرض نور آبی می‌تواند افزایش انرژی را در پی داشته باشد، اما قرار گرفتن در معرض آن چند ساعت قبل از خواب می‌تواند سبب اختلال خواب شود.
قرار گرفتن در معرض نور آبی تلفن‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها، چند ساعت قبل از خواب، مانع از تولید هورمون خواب‌آور ملاتونین در بدن و اختلال در روند خواب شود.

**نور طبیعی سبب شادکامی بیشتر می‌شود
جذب مقداری اشعه طبیعی نور خورشید در طول روز می‌تواند نقش مهمی در سلامتی داشته باشد. یک مطالعه در سال 2014 نشان می‌دهد کارکنان شاغل در اماکن مجهز به پنجره و بهره‌مند از نور طبیعی، بیشتر ورزش می‌کنند و خواب شبانگاهی بیشتر (به طور متوسط 46 دقیقه بیشتر در شب) و حس سلامتی بهتری دارند.

**نور طبیعی به کاهش علايم افسردگی کمک می‌کند
یک مطالعه در سال 2013 نشان می‌دهد افرادی که مبتلا به کمبود ویتامین D و افسردگی هستند، باید قرار گرفتن در معرض نور خورشید را به مدت هفت هفته افزایش دهند که به کاهش علايم افسردگی کمک می‌کند.

**نور می‌تواند بر اشتها تاثیر بگذارد
مطالعات مختلف نشان می‌دهد نور بر مقدار مصرف غذا، سرعت غذا خوردن، حوصله غذا خوردن و حتی درک ما از عطر و طعم غذا اثر می گذارد.
به طور کلی مشتریان رستوران‌هایی که نور کم و ملایم دارند، زمان بیشتری برای صرف غذا اختصاص می‌دهند و کمتر هم غذا می‌خورند.

()