مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 882منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10004836 07:44:00 | 1395/7/12

دبیر دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار در سیستم‌های مهندسی انرژی، آب و محیط زیست در مورد تخریب سریع محیط زیست و تشدید آلودگی هوا در ایران هشدار داد.

 سیدمصطفی حسینعلی پور دبیر دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار در سیستم‌های مهندسی انرژی، آب و محیط زیست که قرار است در دانشگاه علم و صنعت برگزار شود، نقش دانشگاه‌های صنعتی و به خصوص دانشگاه علم و صنعت ایران را در جهت تحقق توسعه پایدار بسیار مهم ارزیابی کرد و توجه به این مساله را ضامن سلامت نسل امروز و آینده دانست.

وی با اشاره به برگزاری نخستین دوره کنفرانس توسعه پایدار در سال گذشته در دانشگاه علم و صنعت ایران و شکل‌گیری دفتر توسعه پایدار به‌عنوان ثمره آن گفت: هدف از برگزاری این جلسه راه‌اندازی اتاق فکر برای ارتقای شاخص‌های توسعه پایدار است.

حسینعلی‌پور در نخستین کمیته راهبردی کنفرانس توسعه پایدار در سیستم‌های مهندسی انرژی، آب و محیط زیست، گسترش خشکسالی، وقوع مکرر توفان شن و پدیده گرد و غبار در ایران و رتبه هفتم ایران در جهان در زمینه تولید گازهای گلخانه‌ای را بسیار نگران کننده دانست و تصریح کرد: در صورت تداوم این وضعیت در جهان تا سال ۲۰۴۰ شاهد افزایش ۴ تا ۶ درجه‌ای دمای زمین خواهیم بود که شرایط بسیار اسف باری را در جهان ایجاد می‌کند. حتی در صورت مهار مشکلات موجود دمای زمین باز هم دو درجه گرمتر می‌شود که این امر هم محیط زیست انسان‌ها را به خطر می‌اندازد.

وی هدف توسعه پایدار را تعریف سازوکارهای زندگی به گونه‌ای دانست که منابع طبیعی به سرعت جایگزین شوند. اما هشدار داد که بازسازی بیولوژیک جهان شش ماه از روند طبیعی عقب‌تر است و زمین فرصت بازسازی تخریب‌های ناشی از عملکرد انسان‌ها را ندارد.

وی توسعه پایدار را بدون کاهش فقر، ارتقای آموزش، حاکم شدن تساوی جنسیتی، ایجاد شهرهای توسعه یافته، مهار آب‌های سطحی، توجه همزمان و کلان به سه مقوله محیط زیست، جامعه و اقتصاد و تاکید بر اهمیت این مقوله در سطوح عالی تصمیم‌گیری کشور ناممکن دانست و یکی از راه‌های پیشرفت در حوزه‌های گفته شده را همکاری دانشگاه‌ها با نهادهای دولتی و خصوصی در سطوح ملی و بین‌المللی دانست.

دبیر دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار در سیستم‌های مهندسی انرژی، آب و محیط زیست، افرود: در همین راستا دفتر توسعه پایدار دانشگاه علم و صنعت ایران نسبت به جذب دانشجویان و علاقمند و تشکیل کمیته‌های دانشجویی در دانشکده‌های مختلف، شناسایی اساتید فعال در این حوزه و راه‌اندازی کمیته‌های اساتید، برگزاری مسابقات دانشجویی و راه‌اندازی باشگاه برای ارتقای فعالیت‌ها و جذب همکاری‌های خارجی اقدام کرده است.

()