مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 964منبع: ايرنا
کد خبر : 10004826 08:29:00 | 1395/7/10

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: ایران هفدهمین جمعیت جهان را دارد، اما مردم آن در ردیف نخست مصرف کیسه‌های پلاستیکی در دنیا قرار دارند.

محمد درویش در همایش حفظ محیط زیست، مشارکت مردمی و مسوولیت اجتماعی در کاشمر از توابع خراسان رضوی افزود:هر ایرانی سه برابر بیشتر از متوسط جهانی پلاستیک مصرف می‌کند که این امر موجب مصرف بیشتر انرژی و آب، انتشار گازهای گلخانه‌ای، سیل‌خیزی و آلودگی خاک می‌شود.

وی با بیان اینکه در هر شرایطی می‌توان زندگی و معیشت پایدار را تامین کرد، بدون اینکه منجر به تخریب غیرقابل جبران محیط زیست شود، اظهار کرد: اگر تصمیم بگیریم در هر روز یک کیسه پلاستیک کمتر استفاده کنیم سهم خودمان را در حفاظت از محیط زیست ایفا کرده‌ایم.
وی گفت: به دلیل رفتارهای مغایر با اصول محیط زیست، جمعیت حیواناتی همانند کل، بز، قوچ، میش، گوزن، یوزپلنگ، خرس ، کفتار و گرگ کاهش چشمگری داشته و امروز شاهد افول غم انگیز اندوخته های جانوری هستیم.
مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور خاظرنشان کرد: سالانه 10هزار و 200 میلیارد تومان صرف خرید داروهای ضد سرطان می‌شود که معادل70 برابر بودجه سالانه سازمان متولی طبیعت در ایران است که این امر نشان می‌دهد که حال آب، خاک و هوای کشور خوب نیست.
درویش با تأکید براینکه برای حفاظت از محیط زیست باید با آموزش و مهمتر از آن با تغییر رفتار فردی شروع کنیم، گفت: امروز پدیده نشست زمین در خراسان و افت آب‌های زیر زمینی نگران‌کننده است زیرا نشست زمین آخرین مرحله بیابان‌زایی است که از آن به‌عنوان مرحله غیرقابل برگشت تخریب زمین نام برده می‌شود.
وی با بیان اینکه 293 نفر در تهران در ماه بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند که این آمار در کل کشور بالغ بر 26 هزار نفر است، اظهار کرد: آلودگی هوا هشت میلیارد دلار خسارت به کشور وارد می‌کند.
وی اضافه کرد: در تهران 20 میلیون ساعت از عمر هموطنان در روز در ترافیک تلف می‌شود که ارزش آن 10 هزار میلیارد تومان است و در کل کشور این رقم 50 میلیارد ساعت به مبلغ 25 هزار میلیارد تومان است، که می‌توان این رقم‌ها را به شکل معنی‌داری کاهش داد که این امر منوط به تصمیم برای استفاه نکردن از خودروهای تک سرنشین است.
وی با بیان اینکه ایرانی‌ها روزانه 80 میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کنند، افزود: این رقم دوبرابر سرانه هر شهروند کره زمین است.
وی افزود: برای تولید هر کیلو گوشت گوساله 15 هزار و 500 لیتر آب مصرف می‌شود و ایران جزو 9 کشور انتشار دهنده گازهای گلخانه‌ای در جهان است که بخشی از آن ناشی از فعل و انفعالات معده همین گاوها است، لذا می‌توان با کاهش سهم پروتئین حیوانی از سبد غذایی خود در مصرف آب و تخریب پوشش‌های گیاهی ناشی از تورم بیش از حد دام در عرصه‌هاي طبیعی صرفه‌جویی کرد.
درویش با بیان اینکه باید به سراغ استفاده از دوچرخه و سرویس‌های حمل و نقل عمومی رفت، افزود: ما می‌توانیم کشور را به جایگاه اصلی خود برسانیم و با طبیعت رفتارهای خردمندانه و مهربانانه داشته باشیم .

**هرگونه شکار حیوانات در خراسان رضوی ممنوع است
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز در این همایش، هرگونه شکار حیوانات و گرفتن آنها را برای استفاده در سیرک ممنوع اعلام کرد.
حمید صالحی برخی انتقادها در خصوص جلوگیری از شکار حیوانات در خراسان را یادآور شد و گفت: در دیار امام رئوف و مهربان، هرگونه حیوان آزاری ممنوع است و اجازه نمی‌دهیم حیوانات به خاطر سرگرمی مردم آزار ببینند و یا کشته شوند.
وی توجه به محیط زیست را یکی از دغدغه‌های اصلی دولت دانست و اظهار کرد: متاسفانه جامعه امروز در برخی مواقع با بد اخلاقی‌هایی در عرصه محیط زیست مواجه است.
صالحی با اعلام اینکه امروزه حفظ محیط زیست به‌عنوان یک وظیفه عمومی مطرح است، افزود: دولت یازدهم تاکنون به خوبی در زمینه حفاظت ازمحیط زیست گام برداشته است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: تشکیل مدرسه زیست محیطی و فعالیت تشکل‌های زیست محیطی در کاشمر موجب شده در این شهر دغدغه کمتری در خصوص محیط زیست داشته باشیم.

()