مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 877منبع: ايرنا
کد خبر : 10004773 07:45:00 | 1395/6/27

محققی از دانشگاه کاشان با همکاری محققانی از دانشگاه جنووای ایتالیا نانوکاتالیستی را سنتز کرده‌اند که می‌تواند از سوختن مواد زايد طبیعی، گازهای با ارزش افزوده بالاتر تولید کند.

فرآیند ریفرمینگ بخار به روشی اطلاق می‌شود که در آن از سوختن سوخت‌های هیدروکربنی در مجاورت بخار آب، گازهای مفید تولید می‌شود. این فرآیند درون دستگاهی به نام ریفرمر پیش می‌رود که در آنجا بخار در دمای بالا با سوخت فسیلی واکنش می‌دهد.

یکی از رایج‌ترین این تجهیزات، دستگاه ریفرمر متان جهت تولید گاز هیدروژن است. استفاده از کاتالیست در فرآیند ریفرمینگ بخار موجب افزایش سرعت و بازدهی این فرآیند می‌شود. بهینه‌سازی کاتالیست‌ها با بهره‌گیری از فناوری نانو می‌تواند کارایی این فرآیند را هر چه بیشتر افزایش دهد.
دکتر سوده سپهری محقق دانشگاه کاشان در خصوص اهداف این طرح گفت: هدف از این پژوهش تولید گاز سنتز از مواد زايدی همچون زیست توده با استفاده از روش ریفرمینگ بخار و به کمک یک نانوکاتالیست جدید بوده است.
به گفته وی، استفاده از نتایج این پژوهش در تبدیل زیست توده می‌تواند منجر به کاهش هزینه تولید و در نتیجه کاهش قیمت محصولات شده و آلودگی زیست محیطی را نیز کاهش دهد.
وی در رابطه با تأثیر استفاده از فناوری نانو بر کارایی نانوکاتالیست‌ها افزود: با توجه به آنکه واکنش‌های ریفرمینگ از جمله واکنش‌های حساس به ساختار هستند، بنابراین، خصوصیات ساختاری کاتالیست از جمله سطح ویژه، میزان پراکندگی جزء فعال، اندازه‌ی کریستالی و نانوساختار بودن آن تاثیر زیادی بر روی فعالیت و پایداری کاتالیست‌ها دارد. عملکرد یک کاتالیست به طور مستقیم متناسب با سطح ویژه آن است. استفاده از نانوذرات منجر به در دسترس بودن سطح تماس وسیعی بین ماده‌ی فعال کاتالیستی و فاز گاز می‌شود. بدین صورت تضمین می‌شود که ماده کاتالیستی به خوبی مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین نانومقیاس بودن کاتالیست موجب پایداری آن از طریق جلوگیری از تشکیل کک می‌شود.
در این پژوهش نانوذرات کاتالیستی نیکل بر پایه‌ی آلومینا با استفاده از روش تلقیح مرطوب نیترات نیکل بر پایه آلومینای تجاری به دست آمده است. سپس از این نانوذرات جهت ریفرمینگ بخار مواد حاصل از زیست توده در دماهای مختلف استفاده شده است. همچنین در هر مرحله کلیه محصولات جانبی شناسایی و اثر حضور واکنشگر ثانویه بر میزان تبدیل هر یک از واکنشگرها بررسی شده است.
بر اساس نتایج به‌دست آمده، نانوکاتالیست نیکل بر پایه آلومینا در غیاب سولفور و در دمای بالاتر از 700 درجه ی سانتی گراد قابلیت تبدیل مواد آلی حاصل از زیست توده به گاز سنتز را داراست.
این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر سوده سپهری و دکتر سحر چیت‌سازان و همکارانشان از دانشگاه جنووای ایتالیا است. نتایج این کار در مجله Applied Catalysis B: Environmental (جلد 187، سال 2016، صفحات 386 تا 398) به چاپ رسیده است.

()