مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 892منبع: ايرنا
کد خبر : 10004708 07:25:00 | 1395/6/15

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی از صدور مجوز شورای اقتصاد برای بازسازی نیروگاه‌های فرسوده خبر داد.

«محسن طرزطلب» افزود: براساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید و از محل منابع مالی صرفه‌جویی انرژی، زمینه بازسازی و نوسازی 13 نیروگاه بخاری و یک نیروگاه گازی با استفاده از مصوبه شورای اقتصاد فراهم خواهد شد.

براساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، به همه وزارتخانه‌ها به‌ویژه نفت و نیرو و شرکت‌های تابعه و وابسته به آنها و سازمان‌ها و موسسات دولتی و همه دارندگان عنوان و ردیف در قوانین بودجه کل کشور اجازه داده می‌شود سالیانه تا سقف یکصد میلیارد دلار به‌صورت ارزی و 500 هزار میلیارد ریال به‌صورت ریالی که هر ساله تا سقف نرخ تورم سال قبل تعدیل می‌شود، در موارد مربوط به بندهای ذیل این ماده که سرمایه‌گذاری یا اقدام اشخاص حقیقی یا حقوقی خارجی یا داخلی با اولویت بخش‌های خصوصی یا تعاونی به تولید، صادرات، ارتقای کیفیت، صرفه‌جویی یا کاهش هزینه در تولید کالا یا خدمت و زمان و بهبود کیفیت محیط زیست و یا کاهش تلفات جانی و مالی می‌انجامد برای نفت و گاز و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی و کالاها و خدمات قابل صادرات یا واردات به قیمت‌های صادراتی یا وارداتی به نرخ روز ارز بازار آزاد یا معادل ریالی آن با احتساب حقوق دولتی و عوارض قانونی و سایر هزینه‌های متعلقه و برای سایر موارد با قیمت‌های غیریارانه‌ای با احتساب حقوق دولتی و عوارض قانونی و سایر هزینه‌های متعلقه، قرارداد منعقد کنند.
این مقام مسوول خاطرنشان کرد: با اقدام‌های صورت گرفته، اموال و دارایی‌های شرکت‌های مدیریت تولید در حال انتقال به شرکت‌های تولید برق است و همچنین بدهی‌ نیروگاه‌هایی که در لیست واگذاری هستند، در حال پرداخت است.
طرزطلب افزود: شرکت‌های تولیدکننده نیروی برق با توجه به دارایی‌های موجود موظف‌ هستند برنامه‌های عملیاتی برای بهسازی، نوسازی و یا بازنشستگی نیروگاه‌های تحت نظارت و محل تامین منابع مالی مربوطه را اعلام و اقدام کنند.
وی بر لزوم حصول اهداف و وظایف محول به شرکت‌های تولیدی در زمینه بنگاه داری، ورود به بازار برق، نوسازی و به‌سازی نیروگاه‌ها تاکید و اظهار کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های موجود برای ساخت نیروگاه‌های جدید در کشور، شرکت‌های تولید نیروی برق، می‌توانند بر طبق قانون بخشی از منابع مالی برای ساخت نیروگاه را به نوسازی و به‌سازی نیروگاه‌های قدیمی اختصاص دهند.
طرزطلب ادامه داد: انتظار می‌رود با تشکیل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، وضعیت نقدینگی سر و سامان یابد و منابع مالی بیشتری نسبت به گذشته در اختیار شرکت قرار گیرد که این روند تا مهرماه امسال نهایی و موجب جهش درآمدی مهمی در صنعت تولید برق خواهد شد.
وی اضافه کرد: با در اختیار گرفتن منابع مالی بیشتر، این شرکت قادرخواهد بود برای خرید قطعات نیروگاهی، شارژ انبارها و تضمین انعقاد قراردادهای جدید از طریق شرکت‌های تابعه اقدام کند.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی با تاکید بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها بیان داشت: تمهیداتی باید فراهم شود تا همه بدهی و مطالبات به پیمانکاران تا پایان سال پرداخت شود.
وی ابراز امیدواری کرد تا پیش از اردیبهشت ماه 96، پروسه تعمیرات نیروگاهی با موفقیت اجرا شود.
 مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی پیش تر با یادآوری اینکه در برنامه ششم 26 هزار مگاوات باید به ظرفیت نیروگاه‌های کشور افزوده شود، اظهار کرده بود: نزدیک به 19 هزار مگاوات آن حرارتی است در حالی‌که برخی نیروگاه‌های کشور قدیمی بوده و نیاز به بازسازی دارند.

()