مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 944منبع: ايرنا
کد خبر : 10004658 08:07:00 | 1395/6/3

برگزار کنندگان بازی‌های المپیک 2020 توکیو قصد دارند طلا، نقره و برنز مدال‌های این رقابت‌ها را از گوشی‌های هوشمند ازکارافتاده و قدیمی، استخراج کنند.

 مقام‌های دولتی ژاپن و مدیران شرکتی که این پیشنهاد را مطرح کرده‌اند، زباله‌های الکترونیک به اندازه کافی دارای فلزات برای تولید تمامی مدال‌های بازی‌های المپیک و پارالیمپیک است که قرار است چهار سال دیگر در پایتخت ژاپن برگزار شود.

در حالی‌که برای ساخت مدال‌های المپیک 2012 لندن، 9 کیلو و 600 گرم طلا، یک هزار و 210 گرم نقره و 700 کیلوگرم مس استفاده شده که جز اصلی آلیا‍ژ برنز است، مقدار فلزات گرانبهای استخراج شده از دستگاه‌های کوچک الکترونیکی خانگی در ژاپن در سال 2014 شامل 143 کیلوگرم طلا، یک هزار و 566 کیلوگرم نقره و یک هزار و 112 تن مس بوده است.
هر چند که ژاپن از لحاظ منابع طبیعی فقیر است، اما معدن طلا و نقره آن در دستگاه‌های کوچک الکترونیک مصرفی وجود دارد که معادل 16 درصد و 22 درصد کل ذخایر شناخته طلا و نقره کره زمین است و از ذخایر هر کشور غنی، فراتر می‌رود.
شهرهای میزبان المپیک معمولا فلزهای مورد استفاده برای ساخت مدال‌های المپیک را با درخواست اهدای آنها از شرکت‌های معدنی، تامین می‌کنند.
یکی از چالش‌های این طرح این است که ژاپن هنوز به طور کامل سامانه جمع‌آوری دستگاه‌های قدیمی و از رده خارج الکترونیک را اجرا نکرده است.
در حالی‌که سالانه 650 هزار تن دستگاه‌های کوچک خانگی الکترونیک و برقی، به دور انداخته می‌شود، حدود کمتر از 100 هزار تن آن بر اساس قانون بازیافت وسایل کوچک خانگی که از سال 2013 به اجرا گذاشته شده است، جمع آوری می‌شود.
در حالی‌که وزارت محیط زیست ژاپن از شهرداری‌ها خواسته است که سالانه یک کیلوگرم دستگاه قدیمی الکترونیک به ازای هر نفر، جمع آوری کنند، اما آمار برخی شهرداری‌های این کشور در این مورد گاهی حتی به 100گرم به ازای هر نفر، نیز نمی‌رسد.
افزون بر این از بیشتر فلزات بازیافتی برای ساخت دستگاه‌های الکترونیک تازه استفاده مجدد می‌شود.
مقام‌های ژاپن امیدوارند که با افزایش آگاهی‌های همگانی، مقدار زباله‌های الکترونیک که جمع آوری و بازیافت می‌شوند، افزایش یابد.
استفاده از دستگاه‌های الکترونیک بازیافتی در نشست پیشنهادهای همکاری برای برنامه عملیاتی 2020 با نگاهی به سوی آینده پایدار با حضور مقام‌های کمیته المپیک و پارالیمپیک توکیو، وزارت محیط زیست و شهرداری توکیو وهمچنین مدیران اجرایی شرکت تلفن همراه ان تی تی دوکومو، شرکت فلزات گرانبهای تاناکا کیکینزوکو کوگیو و شرکت‌های بازیافت این کشور، در توکیو بررسی شده است.

()