مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,24 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 799منبع: ايرنا
کد خبر : 10004647 08:15:00 | 1395/6/1

محققان دانشگاه بنگور و آکسفورد، با استفاده از تار عنکبوت توانستند توان بزرگنمایی میکروسکوپ‌ها را افزایش دهند.

 محققان با استفاده از فناوری نانو، ابرلنزهایی تولید کردند که علاوه بر افزایش وضوح تصویر میکروسکوپ‌های کلاسیک، موجب افزایش پتانسیل آنها نیز می‌شود.

از آنجا که قوانین فیزیک مشاهده اشیای کوچک‌تر از 200 نانومتر را با استفاده از میکروسکوپ‌های کلاسیک غیرممکن می‌کند، غلبه بر محدودیت‌های این میکروسکوپ‌ها، در طول قرن گذشته همچنان به شکل یک چالش مهم باقی مانده است. از طرفی فرآیند تولید و ساخت ابرلنزها بسیار پیچیده و پرهزینه است و به همین علت استفاده از این ابزارها برای بسیاری از محققان امکان‌پذیر نیست. محققان انگلیسی برای حل این مشکل به سراغ راه‌حل‌های طبیعی رفتند و بالاخره راه‌حل مناسبی یافتند.
ساختار سیلندر مانند تار عنکبوت که دارای ابعادی در حد میکرومتر و کوچکتر است، آن را به گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در میکروسکوپ‌ها تبدیل می‌کند. تار عنکبوت استوانه‌ای شکل عملکردی شبیه به بطری‌های شیشه‌ای دارد و واضح ترین تصویر در قسمتی از سطح آن ایجاد می‌شود که مستقیما در خط دید شخص قرار می‌گیرد.
محققان به منظور افزایش میزان بزرگنمایی میکروسکوپ‌ها، تارهای نوعی عنکبوت را روی سطح مواد مورد نظر قرار می‌دهند. این تارها عملکردی شبیه به یک ابرلنز دارند که تصویر حاصل را دو تا سه برابر بزرگتر می‌کند. در واقع تارهای عنکبوت امکان مشاهده جزيیات یک ریزتراشه و یک دیسک Blue-Ray را برای محققان فراهم کردند، در حالی که مشاهده این جزيیات با میکروسکوپ‌های کلاسیک امکان‌پذیر نیست. این مطالعه برای نخستین بار است که از یک ماده زیستی طبیعی به عنوان یک ابرلنز استفاده می‌کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nano Letters منتشر شده است.

()