مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,19 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 885منبع: ايرنا
کد خبر : 10004608 08:07:00 | 1395/5/23

محققان دانشگاه شیراز موفق شدند حسگر نانوساختاری را تولید کنند که به‌صورت بی سیم و بدون استفاده از انرژی الکتریکی، میزان گاز سولفید هیدروژن را با حساسیت بالا تشخیص می‌دهد. این حسگر آزمایشگاهی علاوه بر صنایع نفت و گاز در تشخیص فساد گوشت نیز کاربرد دارد.

سولفید هیدروژن گازی است بی‌رنگ، سمی و آتش‌گیر که بوی آن شبیه به بوی تخم مرغ فاسد است. این گاز به‌عنوان گاز فاضلاب و متعفن همراه با ایجاد خفقان شناخته می‌شود. چاه‌های نفت و مخازن گاز یکی از منابع اصلی این گاز خطرناک به‌شمار می‌رود.

وجود مقادیر گاز سولفید هیدروژن بیش از یک مقدار مجاز می‌تواند موجب مرگ افراد حاضر در محل شود. ازاین رو ابداع و استفاده از روشی که مقادیر اندک این گاز را تشخیص دهد، جهت حفظ سلامتی مهندسان شاغل در صنایع نفت و گاز، ضروری به نظر می‌رسد.
دکتر محسن اسد محقق دانشگاه شیراز با تاکید بر خطرات حضور گاز سولفید هیدروژن گفت:در این پژوهش یک حسگر بی‌سیم نانوساختار جهت تشخیص مقادیر بسیار اندک گاز سولفید هیدروژن معرفی و ساخته شده است.
نانوحسگر ساخته شده آستانه تشخیص بسیار پایینی دارد. همچنین این نانوحسگر نیازی به منبع تغذیه ندارد و می‌توان آن را بر روی پوست بدن مهندسان نصب کرد.
اسد افزود:در ساختار این حسگرها به‌صورت همزمان از نانوذرات اکسید مس و نانولوله‌های کربنی استفاده شده است. نانوذرات اکسید مس موجب کاهش حد تشخیص حسگر شده و حضور نانولوله های کربنی سرعت تشخیص این نانوحسگر را افزایش می‌دهد.
به گفته وی، در این پژوهش ابتدا نانوذرات اکسید مس و نانولوله‌های کربنی سنتز، بهینه‌سازی و مشخصه‌یابی شده‌اند. در مرحله بعد حسگر بی‌سیم ساخته و سیستم قرائت حسگرها راه‌اندازی شده است. در نهایت نیز حسگر ساخته شده بهینه‌سازی شده است.
این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر محسن اسد - دانش آموخته مقطع دکترای دانشگاه شیراز- و دکتر محمدحسین شیخی- عضو هیات علمی این دانشگاه- است.
نتایج این کار در مجله Sensors and Actuators B: Chemical (جلد 231، سال 2016، صفحات 474 تا 483) به چاپ رسیده است.

()