مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1005منبع: ايرنا
کد خبر : 10004603 08:33:00 | 1395/5/21

نتیجه یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مواد شیمیایی پلاستیک‌ها به سلول‌های تخمک و توان باروری آسیب می زنند.

'بیسفنول اس (BPS) یک ترکیب آلی مورد استفاده در تولید پلاستیک است و از جمله در اپوکسی، چسب، کاغذ رسید و محصولات دیگر یافت می‌شود.

مصرف بیسفنل اس BPS در پی نگرانی زیست محیطی و سلامتی در خصوص بیسفنل آ BPA افزایش یافته است اما تحقیقات جدید نشان می‌دهند که بیسفنل S احتمالا کم خطرتر از بیسفنل آ نیست.
در یک مطالعه جدید که در مجله PLOS Genetics منتشر شد، محققان دانشگاه یو.سی.ال.ای متوجه شدند که بیسفنل اس حتی در غلظت‌های بسیار پایین‌تر از بیسفنل آ ، به تخمک‌ها آسیب می‌زند.
این تازه‌ترین مطالعه است که نشان می‌دهد بیسفنل اس درست مانند بیسفنل آ دارای خواص مختل کننده غدد درون ریز است.
محققان در این مطالعه کرم‌های گرد را در معرض سطوحی از بیسفنل آ و بیسفنل اس با غلظت مشابهی که در انسان یافت می شود، قرار دادند.
نتیجه این مطالعه نشان داد، نرخ باروری کرم‌های گردی که در معرض این مواد شیمیایی قرار داشتند، کمتر از کرم‌های گروه کنترل بود که در معرض این مواد نبودند.
از سوی دیگر، اثرات منفی باروری که در غلظت‌های بیسفنل اس اندازه گرفته شد کمتر از بیسفنل آ بود که نشان می‌دهد بیسفنل آ آسیب بیشتری به سیستم تولیدمثل می‌زند.
نکته قابل ذکر این که بخش‌هایی از فرآیند تولیدمثل کرم گرد که توسط مواد شیمیایی پلاستیک‌ها دچار اختلال شد، با پستانداران مشترک است.

()