مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1188منبع: ايرنا
مطالب خواندنی > عمومی

بام سبز، رویشی نو در تراکم شهری

کد خبر : 10004602 08:16:00 | 1395/5/21

بام‌های سبز به‌عنوان یکی از پیامدهای رشد عمودی کلانشهرها بیش از 50 سال تجربه عملی در برخی از کشورهای جهان دارد، اما با وجود مزایای قابل توجه همچنان درصد قابل توجهی از پشت‌بام‌های ایرانی، فضایی مرده به شمار می‌رود.

 این پشت‌بام‌های سبز که در ادبیات معماری گاهی نام 'روف گاردن'( Roof Garden)به خود می گیرد، مدیریت صحیح باران‌های سیل آسا و آب باران، ایجاد شادابی و سرسبزی و استفاده بهینه از فضای مردم پشت بام را در پی دارد.

در نگاه نخست هزینه‌های مضاعف را می‌توان از جمله دلایل بی‌توجهی به توسعه پشت بام‌های سبز در ایران دانست، اما بررسی مزایا و هزینه‌ها نتیجه متفاوتی را پیش روی کارشناسان قرار می‌دهد.
طی سال‌های اخیر بسیاری از کشورهای جهان با توجه به آثار به اثبات رسیده و مثبتی که بام‌های سبز بر کیفیت محیط زیست شهری دارند، اقدام‌های قابل توجهی انجام داده‌اند.
شهرهایی چون توکیو، تورنتو، برلین، لندن و سنگاپور در پروژه‌های مختلفی اقدام به تحقیق و کمک مالی به گسترش بام‌های سبز کرده‌اند.
بام‌های سبز مدرن که از سیستم لایه‌های پیش ساخته تشکیل می‌شوند، پدیده‌ای نسبتا نو به شمار می‌روند و در دهه 1960 میلادی در آلمان توسعه و در بسیاری از کشورهای اروپا گسترش یافتند.
اگرچه این بام‌ها در شمال اروپا مانند کشورهای اسکاندیناوی، هلند و اسکاتلند کاملا رواج دارد، اما شکل مدرن و شهری آن در آلمان متولد شد و بر اساس برآوردهای موجود امروزه حدود 10 درصد از کل بام‌های آلمان را بام سبز تشکیل داده است.
سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تبریز به‌تازگی در ایجاد پشت بام‌های سبز در ساختمان‌های اداری این سازمان پیش قدم شده است تا با جلب مشارکت‌های مردمی، بام‌های سبز را در خدمت توسعه فضای سبز تبریز قرار دهد.
اما این همه ماجرا نیست و مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تبریز از ارايه مشاوره و راهنمایی رایگان به شهروندان برای توسعه بام‌های سبز خبر می‌دهد.
به گفته محمدحسین حسن‌زاده، این سازمان برای ارایه مشاوره در زمینه‌های سازه‌ای، مقاومت، طراحی و کاشت، انتخاب گونه، نظارت و گیاه پزشکی آمادگی دارد.
وی افزود: به دلیل محدودیت‌های موجود در توسعه فضای سبز تبریز، پشت بام‌ها و تراس‌ها بستر مناسبی برای ایجاد فضاهای سبز شهری است.
یک کارشناس ارشد معماری نیز با اشاره به روند رو به رشد پشت بام‌های سبز در ایران گفت: پشت بام‌ها با وجود رشد عمومی شهرها و کمبود فضاهای شهری بهترین مکان برای ایجاد فضای سبز است.
صبا محجوب افزود: ایجاد بام‌های سبز مزایایی زیادی چون کاهش آلودگی صوتی، جلوگیری از هدررفت نزولات آسمانی برای آبیاری بام‌ها، کاهش تعدیل جزیره‌های حرارتی شهری و ایجاد مناظر چشم‌نواز دارد.
به گفته وی شهروندان نمی‌توانند بدون دریافت مشاوره نسبت به کاشت و ایجاد بام سبز اقدام کنند و همین موضوع یکی از عوامل بی‌توجهی اغلب مردم به روف گاردن است.
وی افزود: مشاوران باید نسبت به محاسبه استحکام ساختمان و استفاده از مصالح سبک اظهار نظر کنند و از سوی دیگر نوع کاشت گیاهان و نحوه نگهداری از آنها نیز باید کارشناسی شود.
به گفته وی گیاهانی که برای کاشت در بام‌های سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید از لحاظ میزان رشد ریشه، تحمل گرما و تابش مستقیم نور خورشید، مقاومت در برابر بادهای شدید و غیره مورد توجه قرار گیرند.
یک مهندس محاسب ساختمان نیز گفت: طراحی ساختمان با بام سبز از دیدگاه مهندسی سازه نیز به افزایش پایداری و مدیریت صحیح باران‌های سیل آسا در پشت بام منجر می‌شود.
وی که نخواست نامش برده شود، افزود: هزینه‌های ایجاد بام سبز در مقایسه با مزایای آن کمرشکن نیست اما برخی از مهندسان با اصول این طرح آشنایی کاملی ندارند و مردم در بیشتر موارد به دلیل اطمینان نداشتن به نتیجه کار از آن دوری می‌کنند.
به گفته وی ایجاد بام‌های سبز سطح کیفی زندگی را افزایش می‌دهد و هزینه‌های مازاد آن با افزایش ارزش بنا برگشت داده می‌شود.
طراح و مجری بام‌های سبز در تبریز نیز گفت: طراحی و اجرای بام‌های سبز با توجه به موقعیت ساختمان و خواسته‌های شهروندان از 2 میلیون ریال تا 40 میلیون ریال متغیر است.
رامین محمدی افزود: در حالی که امروزه برای اجرای آسمان مجازی و دیوار سبز زنده هزینه‌های زیادی از سوی شهروندان صورت می‌گیرد، پشت بام‌ها با آسمان طبیعی همچنان بدون استفاده رها شده است.
وی گفت: این طرح‌ها در ساختمان‌های نوساز و اسکلت‌دار اجرا می‌شود و هزینه‌های آن با توجه به آثار مثبتی که در تلطیف هوا و روحیه شهروندان دارد، ناچیز است.
توسعه بام‌های سبز در آستانه سال 2018 میلادی که تبریز به‌عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در این سال انتخاب شده است، ایده‌ای جالب و منحصر به فرد بوده اما تحقق آن در گروی فرهنگ سازی و جلب مشارکت‌های مردمی است.

()