مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,2 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1097منبع: خبرگزاري مهر
مطالب خواندنی > عمومی

چراغ قرمز زمین روشن شد

کد خبر : 10004598 08:45:00 | 1395/5/20

اکنون که این گزارش را می‌خوانید انسان‌ها تا سقف آن میزان که زمین بتواند در طول یک سال خود را بازیابی کند از آن برداشت کرده‌اند، حال آنکه هنوز حدود ۵ ماه تا پایان سال ۲۰۱۶ باقی مانده است.

 

نشنال جغرافی در گزارشی خبرساز به بررسی دقیق برداشت بی رویه کشورهای مختلف جهان از منابع زمین پرداخته و با توجه به اینکه هنوز نزدیک به ۵ ماه تا پایان سال ۲۰۱۶ باقی مانده است اعلام کرده که هم اکنون انسان‌ها به سقف میزان مجاز برداشت و بازیابی زمین رسیده‌اند.

این روز که همه ساله به عنوان Earth Overshoot Day نامگذاری می‌شود در واقع چراغ قرمزی است که نشان می‌دهد مشکلات زیادی پیش روی زمین و به تبع آن ساکنان این سیاره خواهد بود.

نکته نگران کننده اینجاست که چنین روزی در امسال ۵ روز زودتر از سال گذشته و ۱۱ روز زودتر از سال پیش از آن فرا رسیده است.

روز Earth Overshoot Day توسط یک گروه بين‌المللي از متفکران و متخصصان عرصه محیط زیست موسوم به «شبکه ردپای جهانی» نامگذاری شده است.

بر اساس محاسباتی که توسط این گروه صورت می‌گیرد، روزهایی که پس از این روز به خصوص تا پایان سال باقی می‌مانند در واقع روزهایی هستند که هرگونه برداشت از منابع زمین در حکم برداشت بی رویه حساب می آیند که سیاره ما توانایی بازیابی آنها را نخواهد داشت.

آمارهایی که در این گزارش ارایه شده در نوع خود جالب توجه و البته تأمل برانگیز است.

این گزارش نشان می‌دهد اگر مردم جهان مانند استرالیایی‌ها زندگی کنند به بیش از ۵ سیاره زمین (دقیقا ۵.۴) برای پاسخگویی به نیازهایشان احتیاج داریم. همچنین اگر الگوی زندگی مردم دنیا مانند امریکایی‌ها باشد این رقم به اندازه ۴.۸ زمین خواهد بود.

در رتبه‌های بعدی سوئیس، کره جنوبی و روسیه قرار می‌گیرند که اگر الگوی بهره‌برداری مردم دنیا از منابع زمین مانند آنها باشد به ۳.۳ تعداد سیاره زمین نیاز داریم.

این گزارش به‌طور کلی گویای آن است که با توجه به برداشت بی رویه از منابع زمین، جهت تأمین نیازهای بشر به ۱.۶ تعداد زمین نیاز داریم.

()