مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,5 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1600منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10004582 07:30:00 | 1395/5/18

محققان کشور موفق شدند با روشی بومی، گازی سازی پلاسما که یکی از روش‌های تولید انرژی از زباله است را به نتیجه برسانند.

حمیدرضا بزرگ‌زاده، مسوول طرح فناوری پلاسما در پژوهشگاه صنعت نفت اظهار کرد: مساله زباله و استفاده از آن یکی از مباحث روز در دنیا است و از گذشته نیز تمام کشورهای پیشرفته از زباله به‌عنوان منبعی برای تولید انرژی استفاده می‌کردند؛ در حال حاضر نیز در کشور ما و تنها در کلانشهر تهران روزانه بین ۷ تا ۹ هزار تن زباله در روز تولید می‌شود که اگر به آن توجه نشود، می‌تواند عامل بحران‌های بسیاری شود.

وی ادامه داد: بنابراین باید زباله‌ها را به نوعی مورد استفاده قرار داد که در نهایت محیط زیستی پاک داشته باشیم. از روش‌های مختلفی همچون کمپوست، دفع، بازیافت و تولید انرژی از زباله در این زمینه استفاده می‌شود که هر یک دارای مزایایی هستند.

برتری‌های روش گازی‌سازی پلاسما

به گفته وی، روش کمپوست در کشور ما به علت عدم تفکیک زباله‌ها از مبداء و روش دفع نیز به علت ایجاد مشکلاتی همچون آلودگی آب در مناطقی که سطح آب زیرزمینی بالا است، روش‌های مناسبی نیستند.

وی افزود: با این وجود تبدیل زباله‌ها به انرژی می‌تواند گزینه جذابی برای کشور ما باشد. البته برای تبدیل زباله‌ها به انرژی راه‌های متفاوتی همچون استفاده از زباله سوزها و گازی‌سازی پلاسما وجود دارد که روش گازی سازی پلاسما دارای راندمان بالاتری نسبت به زباله‌سوزها است.

بزرگ‌زاده با بیان اینکه در روش گازی سازی پلاسما قابلیت پردازش انواع زباله از قبیل زباله‌های صنعتی، شهری، بیمارستانی و زباله‌های خطرناک وجود دارد و یکی از مهمترین و با اهمیت‌ترین قابلیت‌های این سیستم، افزون بر قابلیت پردازش همه زباله‌ها، نیاز نداشتن به جداسازی زباله برای انجام فرایند است گفت: با پیشنهاد ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر، فعالیت بر روی روش گازی سازی پلاسما آغاز شد.

وی افزود: نخست مطالعه‌ امکان‌سنجی پروژه در کشور تعریف و انجام شد و پس از آن با مشخص شدن پتانسیل خوب کشور در این زمینه، ساخت پایلوت را شروع کردیم.

طراحی و ساخت مشعل‌های پلاسما در داخل کشور

وی عنوان کرد: در گازی‌سازی پلاسما نیاز به مشعل‌های پلاسمایی است که فناوری ساخت آن در اختیار امریکا و چند کشور پیشرفته اروپایی قرار دارد.

به گفته بزرگ‌زاده، با توجه به تحقیقات و تجربه‌ای که در میان محققان کشور در پژوهشکده داشتیم، گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه امکان ساخت مشعل داخل کشور وجود دارد و در نهایت رآکتوری با سه مشعل طراحی و ساخته شد به گونه‌ای که با توان مجموع مشعل‌ها یعنی ۱۰۰ کیلووات در ساعت ۱ تن زباله را در روز امحا شود؛ این مشعل‏‌ها، بدون نیاز به اکسیژن یا سوخت فسیلی، زباله  را به طور مستقیم به حرارت شعله با دمای بالا تبدیل می‏‌کنند.

عضو هیات علمی پژوهشکده صنعت نفت گفت: درست است که زباله را طلای کثیف نام نهادند اما نخست باید دید از نظر سلامت برای افراد و جامعه چه ضررهایی دارد و هزینه‌ای که صرف رفع این آلودگی برای دسترسی به محیط زیست پاک می‌شود چه میزان است.

وی ادامه داد: بنابراین در سیاست‌ها باید امنیت سرمایه‌گذاری روی این موضوع برای سرمایه‌گذار تامین شود تا افراد بدانند در صورت سرمایه‌گذاری روی این موضوع، زباله مورد نظر برای آنها در دسترس است. پس از آن دولت باید برق تولیدی به این روش را با هزینه مناسب خریداری کند و تسهیلات لازم را در اختیار سرمایه‌گذار قرار دهد.

بزرگ‌زاده با بیان اینکه این فناوری به صورت بومی داخل کشور ساخته شده است گفت: البته ساخت این پایلوت پایان کار ما نیست و پیگیر هستیم در کنار این پایلوت، فناوری پیشرفته‌تری را به داخل کشور انتقال دهیم زیرا نقاطی در کشور وجود دارد که روزانه ۲۰۰۰ تن زباله تولید می‌کنند پس برای این میزان نیز باید برنامه داشته باشیم.

()