مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,24 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1277منبع: ايرنا
کد خبر : 10004535 07:54:00 | 1395/5/6

ريیس دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با یادآوری مشکلات و چالش‌های متعدد محیط زیستی ایران از کاهش 50 رتبه‌ای کشور به لحاظ شاخص‌های بین‌المللی محیط زیستی در یک دهه اخیر خبر داد.

 دکتر مجید عباس‌پور با بیان اینکه در حوزه محیط زیست توفیقات زیادی حاصل نشده است، گفت: اقداماتی که در سطح جهانی در حوزه محیط زیست صورت می‌گیرد به مراتب با سرعت بیشتری نسبت به اقدامات صورت گرفته در این حوزه در ایران است و همین امر موجب کاهش رتبه ایران در 10 سال اخیر از 55 به 105 شده است؛ هرچند رویکرد دولت یازدهم در دو سال گذشته در ارتباط با محیط زیست جای قدردانی دارد.

وی با بیان اینکه دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات نخستین دانشکده تخصصی محیط زیست در ایران است، ادامه داد: دانشگاه‌ها می‌توانند در زمینه آموزش و پژوهش ارتباط خوبی با صنعت و به خصوص بخش محیط زیست داشته باشند؛ ظرفیت علمی و پژوهشی مناسبی در دانشگاه‌ها وجود دارد که با ارتباطی مناسب می‌توان از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.
عباس‌پور توجه به محیط زیست و حفظ و صیانت از آن را در امر توسعه بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: برخی از مدیران در بحث توسعه و محیط زیست، محیط زیست را در اولویت چندم خود قرار می‌دهند؛ این در حالی است که این مقوله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در امر توسعه باید به عوامل مخرب محیط زیست توجه ویژه‌ای شود.
وی تصریح کرد: برای توسعه در یک منطقه، باید به مسايل متعددی توجه کرد و ماهیت این مسايل و تبعات اجرای پروژه‌های توسعه‌ای را به دقت بررسی کرد و مسايلی نظیر جمعیت شناختی منطقه، اقتصاد مردم، وضعیت منابع طبیعی و زیست محیطی و شرایط موجود در آن منطقه را مورد بررسی قرار داد.
عباس‌پور ادامه داد: در مرحله دوم باید فعالیت‌هایی را که می‌تواند به محیط زیست آسیب برساند، مشخص کرد و اقدامات لازم و ضروری برای به حداقل رساندن این فعالیت‌ها را مورد بررسی قرار داد.
ريیس دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه انرژی و محیط زیست ارتباط تنگاتنگی دارند، افزود: یکی از مشکلات اصلی حوزه انرژی، مصرف بی رویه و آلودگی محیط زیست ناشی از میزان مصرف است که در این راستا انرژی‌های نو و تجدیدپذیر اهمیت ویژه‌ای دارند.
وی یادآور شد: واحد علوم و تحقیقات با تدریس رشته‌هایی نظیر انرژی‌های تجدیدپذیر و مهندسی انرژی و فعالیت در این حوزه (واگذاری کرسی انرژی‌های تجدیدپذیر از سوی یونسکو از نتایج فعالیت این واحد است) در این عرصه پیشگام بوده است.
عباس پور راه‌اندازی و تدریس رشته‌های جدیدی نظیر آلودگی دریا و شیمی دریا برای نخستین بار در کشور را از دیگر اقدامات صورت گرفته در این واحد به منظور مقابله با چالش‌های محیط زیستی عنوان کرد.

()