مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1384منبع: برق نيوز
کد خبر : 10004514 08:44:00 | 1395/5/2

دو طرح بزرگ استفاده از فناوری مبرد R600a به‌جای R134a در یخچال و فریزرهای خانگی و طرح فهام (فراسامانه‌ي هوشمند و مدیریت انرژی) ازسوی Greanther ارزیاب سوئیسی جامعه مدیریت سبز اروپا در شهر مشهد مورد ارزیابی قرار گرفت.

 انجمن مدیریت سبز ایران به­‌عنوان یک تشکل وابسته به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در یک دهه‌ي اخیر بر توسعه‌ي رویکرد سبز در ابعاد و صنایع مختلف متمرکز بوده است. در این راستا دو طرح بزرگ استفاده از فن­اور مبرد R600a به­ جای R134a در یخچال و فریزرهای خانگی و طرح فهام (فراسامانه‌ي هوشمند و مدیریت انرژی) سابا توسط این انجمن به جامعه مدیریت سبز اروپا جهت ارزیابی معرفی گردید و ازسوی Greather ارزیاب سوئیسی جامعه مدیریت سبز اروپا در تاریخ 29 و 30 تیرماه سال جاری با حضور و همراهی تعدادی از مدیران سازمان بهره­‌وری انرژی ایران در شهر مشهد مورد ارزیابی قرار گرفت.

  در ابتدا نماینده‌ي کارخانه‌ي الکترواستیل به ارايه‌ي گزارشی درخصوص جایگاه این کارخانه در صنعت و بازار محصولات خانگی کشور و اهداف استراتژیک آینده‌ي آن و اقدامات صورت گرفته و حمایت­‌های سابا در زمینه‌ي مدیریت مصرف انرژی پرداخت. سپس توسط مدیران کارخانه‌ي مذکور بازدیدی از مراحل خط تولید کارخانه‌ي الکترواستیل به عمل آمد و سپس طرح جایگزینی مبرد R600a به­ جای R134a ازسوی Greather مورد ارزیابی قرار گرفت.

در ادامه مهندس دودابی­‌نژاد معاون آموزش و بهینه­‌سازی مصرف سابا به تشریح طرح استفاده‌ي مبرد R600a در یخچال و فریزر و مزایای استفاده‌ي آن به­‌جای R134a پرداخت. وی گفت؛ باتوجه ­به سهم 28 درصدی یخچال، فریزرها در مصرف برق بخش خانگی، با اجرای این طرح علاوه ­بر کاهش مصرف انرژی، اثرات مثبت زیست­ محیطی نیز به همراه خواهد داشت. در خاتمه‌ي روز نخست ارزیابی پروژه براساس چهارچوب EAST (فرم ارزیابی پروژه­‌های سبز بنیاد جهانی انرژی) در چهار محور محیط زیست، اقتصادی، اجتماعی و فن­اوری صورت گرفت.

در آغاز روز دوم این ارزیابی، پروژه‌ي اجرا شده‌ي طرح فهام در مشهد مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت که طبق برنامه از سه محل شامل؛ کنتورهای هوشمند نصب شده در خیابان خسروی، مرکز کنترل و پایش سیستم اندازه­ گیری هوشمند و مرکز مدیریت مصرف (مرکز امکان) بازدید به عمل خواهد آمد.

لازم به ذکر است سازمان بهره ­وری انرژی ایران در سال 2014 موفق به اخذ جایزه‌ي پروژه‌ي سبز برای طرح فهام (فراسامانه‌ي هوشمند و مدیریت انرژی) و در سال 2015 نیز موفق به اخذ مجدد این جایزه برای «تدوین آیین­‌نامه‌ي مدیریت مصرف برق» شده است.

 

()