مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,29 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1008منبع: ايرنا
کد خبر : 10004502 07:38:00 | 1395/4/31

محققان دانشگاه دیویس کالیفرنیا دریافتند الگوی آلودگی به سرب در خون کبوتران شهری شباهت زیادی به الگوی آلودگی در خون کودکان دارد.

کبوتران شهری در همان هوایی نفس می کشند که شهروندان از آن تنفس می‌کنند، در همان پیاده‌روها راه می‌روند و مشابه غذایی را می‌خورند که شهروندان از آن استفاده می‌کنند. آنها به مناطق دوردست پرواز نمی‌کنند و معمولا در یک محدوده شهری به وسعت چند خیابان زندگی می‌کنند. به همین علت محققان به فکر افتادند که شاید با بررسی تاثیر آلودگی‌های محیط بر این پرندگان بتوانند میزان آلودگی انسان‌ها در همان محیط‌ها را اندازه‌گیری کنند.

محققان دانشگاه دیویس از سال 2010 تا 2015 میلادی از 825 کبوتر بیمار و زخمی که برای درمان به مرکز بهداری پرندگان وحشی منتقل می‌شدند، نمونه خون گرفتند. اطلاعات حاصل از این آزمایشات به همراه اطلاعات مربوط به منطقه زندگی هریک از پرندگان ذخیره شده است.
محققان با بررسی این نمونه‌ها دریافتند میزان آلودگی سرب در تابستان افزایش می‌یابد. این الگو با الگوی آلودگی در خون کودکان مطابقت داشت. همچنین در مناطقی که خون کبوترها آلودگی بالاتری را نشان می‌داد، میزان آلودگی موجود در خون کودکان نیز دارای افزایش چشمگیر بود.
در حال حاضر در برخی از شهرهای اروپایی از کبوتران برای اندازه‌گیری انواعی از آلودگی‌ها استفاده می‌شود اما تاکنون از این پرندگان به منظور اندازه‌گیری آلودگی سرب استفاده نشده است.
محققان در تلاشند تا از پرندگان شهری برای اندازه‌گیری میزان سایر مواد آلاینده از جمله فلزات سنگین، آفت کش‌ها و مواد ضدحریق در شهرهای ایالت کالیفرنیا استفاده کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Chemosphere منتشر شده است.

()