مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,1 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1280منبع: ايرنا
کد خبر : 10004405 09:58:00 | 1395/4/9

وزارت نیرو از ورود دومین واحد بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان به مدار شبکه سراسری برق کشور با ظرفیت 166 مگاوات خبر داد.

 نیروگاه سیکل ترکیبی در واقع ترکیبی از توربین بخار و توربین گازی است؛ ژنراتور توربین گازی، برق تولید می‌کند و همزمان، انرژی حرارتی تلف شده از توربین گاز (توسط محصولات احتراقی) برای تولید بخار مورد نیاز توربین بخار استفاده و به این ترتیب برق اضافی تولید می‌شود.

با ترکیب کردن این دو، سیکل بهره‌وری نیروگاه افزایش پیدا می‌کند.
شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی سه‌شنبه اعلام کرد واحد دوم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان، در فاصله کوتاهی پس از سنکرون واحد نخست به مدار سراسری برق کشور پیوست.
سنکرون به اتصال دو شبکه مجزا از یکدیگر اطلاق می‌شود؛ به گونه‌ای که هیچ نوع شدت جریان ضربه‌ای قابل ملاحظه ایجاد نشود.
براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان به ظرفیت 160 مگاوات، تیرماه سال آینده وارد مدار برق کشور می‌شود و ظرفیت کل این نیروگاه به 492 مگاوات خواهد رسید.
این نیروگاه با هدف توسعه تولید برق در جنوب کشور و با هدف جلب مشارکت بخش خصوصی در پروژه‌های نیروگاهی با سرمایه‌گذاری مشترک شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر و مپنا در قالب طرح‌های BOO (ساخت، بهره‌برداری و واگذاری) در حال ساخت است.
نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان در کیلومتر 20 جاده بهبهان- رامهرمز استان خوزستان قرار دارد و اعتبار آن افزون بر 290 میلیون یورو است.
اینک بازده این نیروگاه به 49.5 درصد رسیده و سوخت اصلی واحدها گاز و سپس گازوییل پیش‌بینی شده است.
ظرفیت پست نیروگاه 400 کیلوولت است و یک مخزن ذخیره سوخت به ظرفیت 33 هزار مترمکعب دارد.
عملیات تولید تجهیزات، نصب و راه‌اندازی نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان برای استفاده از توانمندی‌های مهندسی و تولید داخل، توسط شرکت مپنا صورت گرفته است.
 در هفته‌های گذشته نیز با بهره‌برداری از بخش بخار نیروگاه خصوصی سیکل ترکیبی چادرملو (سرو) به ظرفیت 160 مگاوات در آستانه پیک (اوج مصرف) برق در تابستان 1395، این نیروگاه به طور کامل وارد مدار برق کشور شد.
نیروگاه گازی پرند نخستین نیروگاهی بود که عملیات اجرایی تبدیل آن به نیروگاه سیکل ترکیبی از سوی بخش خصوصی در سال 1393 انجام شد.

(0)