مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1402منبع: برق نيوز
کد خبر : 10004279 09:21:00 | 1395/3/12

تحولات در بخش نفت و گاز، تاثیر مستقیمی روی صنعت برق می گذارد و از این دیدگاه مباحث صنعت برق با سوخت‌های فسیلی گره خورده است. سالانه به‌صورت معادل 68 میلیارد لیتر سوخت شامل گاز، گازوئیل . نفت و گاز در صنعت برق مصرف می‌شود.

 تحولات در بخش نفت و گاز، تاثیر مستقیمی روی صنعت برق می‌گذارد و از این دیدگاه مباحث صنعت برق با سوخت‌های فسیلی گره خورده است.

هم‌زمان با یازدهمین همایش بین‌المللی انرژی، میزگرد تامین مالی و تراز منابع و مصارف مالی بخش انرژی با حضور مدیران ارشد صنعت برق، نفت و گاز کشور برگزار شد.

در این نشست که با حضور دکتر "امیرحسین زمانی‌نیا" معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت، مهندس "آرش کردی" مدیرعامل توانیر، مهندس "محسن خجسته‌مهر" معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر میادین هیدروکربوری وزارت نفت، مهندس "سیدمهدی حسینی" رییس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی و مهندس "احمد کفاشی" رییس امور انرژی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برگزار شده بود، در خصوص چالش‌های تامین مالی و تراز منابع و مصارف مالی بخش انرژی بحث وتبادل نظر شد.

مهندس "آرش کردی" در این نشست در خصوص ارتباط تنگاتنک برق و سوخت‌های فسیلی سخن گفت و با بیان این که 95 درصد برق کشور از طربق سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: به همین دلیل تحولات در بخش نفت و گاز، تاثیر مستقیمی روی صنعت برق می‌گذارد و از این دیدگاه مباحث صنعت برق با سوخت‌های فسیلی گره خورده است.

کردی اضافه کرد: سالانه به‌صورت معادل 68 میلیارد لیتر سوخت شامل گاز، گازوئیل، نفت و گاز در صنعت برق مصرف می‌شود.

وی در عین حال به رشد 5 درصدی مصرف برق در هر سال اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: این روند رشد 5 درصدی مصرف، حدود 4 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید نیاز دارد تا بتوان از طریق آن برق مورد نیاز را تولید کرد.

مدیرعامل توانیر ادامه داد: در عین حال نباید از خاطر برد که به ازای سرمایه‌گذاری برای هر یک واحد تولید برق، 5 واحد باید در امر توسعه بخش‌های انتقال، فوق توزیع و توزیع سرمایه‌گذاری شود.

وی سپس به فرصت‌های سرمایه‌گذاری و حضور بخش خصوصی در صنعت برق اشاره کرد و گفت: در حال حاضر راندمان نیروگاه‌های کشور در حدود 37 درصد و شاخص تلفات در بخش توزیع نیز 11 درصد است اما با توجه به اهداف وزارت نیرو برای رساندن راندمان نیروگاه‌ها به 41 درصد و کاهش تلفات برق به زیر 10 درصد، جای کار بسیاری برای حضور بخش خصوصی در صنعت برق وجود دارد.

مدیرعامل توانیر، پروژه‌های افزایش راندمان نیروگاهی و کاهش تلفات برق را به‌عنوان مگاپروژه‌هایی یاد کرد که باید با جذب سرمایه‌های بخش خصوصی داخلی و خارجی به این امر اقدام کرد.
وی در عین حال تاکید کرد: صنعت برق در تمام قراردادهای خود، حمایت از بخش خصوصی داخلی را مورد توجه دارد.

در این نشست همچنین دکتر "امیرحسین زمانی‌نیا" معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت با بیان این که مدل جدید قرادادهای نفتی باید هرچه زودتر مورد استفاده قرار گیرد، تصریح کرد: متاسفانه فضای بحث در خصوص قراردادهای نفتی کاملا سیاسی شد درحالی‌که هدف از این نوع قراردادها، تسهیل ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور است.

وی گفت: با اجرایی شدن قراردادهای جدید، 85 میلیارد دلار در بخش بالادستی نفت، 10 میلیارد دلار در بخش پالایش و پخش،10 میلیارد دلار در بخش گاز و 80 میلیارد دلار در بخش پتروشیمی سرمایه‌گذاری خواهد شد.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت یادآور شد: این پروژه‌ها را در دو بلوک شامل شامل میادین مشترک و میادین نفتی موجود جهت افزایش برداشت به سرمایه‌گذاران ارايه خواهد شد.

(0)