مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,1 شهريور 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1352منبع: ايرنا
کد خبر : 10004174 09:32:00 | 1395/2/23

ريیس سازمان هواشناسی کشور گفت: در 10 سال گذشته به طور میانگین انتشار گازهای گلخانه‌ای در ایران سه درصد افزایش داشته است.

 «داود پرهیزکار» در آیین گشایش هفدهمین کنفرانس ژئوفیزیک ایران، افزود: این میزان انتشار با افزایش سرانه تولید ناخالص ملی ارتباط مستقیم ندارد؛ به گونه‌ای که در برخی سال‌ها با ثابت ماندن یا کاهشGDP همچنان افزایش داشته و این به معنی اتلاف بالای انرژی در فرآیند توسعه کشور است. 

ريیس سازمان هواشناسی کشور گفت: میانگین دمای سالیانه کشور از سال 1347 تا 1393 با آهنگ سه درجه سلسیوس در هر دهه افزایش یافته است.
پرهیزکار از کاهش بارش سالیانه کشور در همین بازه زمانی با آهنگ 1/2 میلیمتر در سال خبر داد و افزود: تبخیر و تعرق سالیانه کشور نیز با آهنگ 10 میلیمتر در سال افزایش یافته است.
ريیس سازمان هواشناسی کشور گرمایش جهانی را مهم‌ترین عامل تغییر اقلیم اعلام کرد و گفت: برای کنترل بهتر بلایای طبیعی باید به سوی مدیریت چندجانبه حرکت کنیم.
پرهیزکار بر لزوم کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، حذف سوخت‌های فسیلی، حرکت به سوی اقتصاد بدون نفت و استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر را تاکید کرد.
وی گفت: تغییر اقلیم را باید پذیرفت و آن را به صورت رسمی و پیوسته ارزیابی کرد. 

آمار بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گازهای گلخانه‌ای دنیا در ٢٠١٥ ‌نشان می‌دهد افزون بر کشورهای توسعه‌ یافته، 10 کشور در حال توسعه اندونزی، ‌برزیل، ‌ایران، ‌هند و کره‌جنوبی در این فهرست قرار گرفته‌اند.
چین با بیش از ٢٨درصد سهم، بزرگ‌ترین آلوده‌کننده هوا با گاز دی اکسید کربن است. آمریکا در مقام دوم با سهمی نزدیک به ١٦ درصد قرار دارد.
ایران در نشست تغییر اقلیم پاریس که آذرماه پارسال برگزار شد، تعهد کرد داوطلبانه انتشار گازهای گلخانه‌ای را به میزان چهار تا 12 درصد کاهش دهد.

(0)