مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,1 شهريور 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1554منبع: برق نيوز
کد خبر : 10004156 08:34:00 | 1395/2/20

معاون مدیریت مصرف برق شرکت توانیر گفت: صنعت برق 33 میلیون مشترک در سراسر کشور دارد که از این میزان 27 میلیون مشترک بخش خانگی با بیشترین متقاضی 32 درصد از انرژی مصرفی کل را به خود اختصاص داده است.

علیرضا احمدی یزدی معاون مدیریت مصرف برق شرکت توانیر، در خصوص میزان مصرف برق در بخش‌های مختلف گفت: صنعت برق 33 میلیون مشترک در سراسر کشور دارد که از این میزان 27 میلیون مشترک بخش خانگی با بیشترین متقاضی 32 درصد از  انرژی مصرفی کل، بخش صنعت با 220 هزار مشترک 33 درصد، بخش کشاورزی با 350 هزار مشترک در حدود 16 درصد، بخش عمومی و اداری با یک میلیون و 200  هزار مشترک 10 درصد و بخش تجاری با 4 میلیون و 500 هزار مشترک 7 درصد از مصرف کل کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

وی با اشاره به بخش خانگی و صنعت به‌عنوان بزرگترین مشترکین برق بیان کرد: با توجه به نزدیک شدن به ایام پیک مصرف برق راهکارهایی برای کاهش مصرف این دو بخش در نظر داریم.

احمدی یزدی تصریح کرد:بخش خانگی پتانسیل‌های ویژه برای صرفه‌جویی مصرف برق دارد، به طور مثال 23 درصد از مصرف انرژی به روشنایی مصنوعی اختصاص می‌یابد که متوسط این رقم در دنیا 10 الی 13 درصد است که با استفاده از لامپ‌های کم مصرف و فوق کم مصرف (LED) و استفاده از روشنایی طبیعی در طول روز می‌توانیم در حدود 10 درصد در این زمینه کاهش داشته باشیم.

معاون مدیریت مصرف برق شرکت توانیر به نقش سیستم‌های سرمایشی در فصل تابستان اشاره و بیان کرد: استفاده از سیستم‌های سرمایشی به‌عنوان یکی از مصرف کنندگان اصلی برق در تابستان به حساب می‌آیند که در این بین تب استفاده از کولرهای گازی به شدت مصرف افزوده است.

وی در ادامه به شرایط استفاده از کولرگازی و آبی اشاره و بیان کرد: کولرهای گازی فقط برای مناطق رطوبتی و شرجی موثر و کولرهای آبی در مناطق گرم و خشک جوابگو است که متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد استفاده گسترده از کولرهای گازی در تمامی مناطق هستیم که این امر با توجه به مصرف 6 الی 7 برابری این کولرها در مقایسه با نوع آبی آن جز شدت بخشیدن به مصرف برق تاثیردیگری ندارد.

همچنین سرویس کردن به موقع کولرهای آبی و گازی به طور منظم باعث کاهش 10 درصدی مصرف انرژی می‌شود.

احمدی یزدی افزود: یخچال و فریزر سهم 25 تا 30 درصدی مصرف انرژی را در منازل به خود اختصاص داده‌اند که با توجه به ضرورت استفاده 24 ساعتی آن با راهکارهایی همچون تعویض نوار مغناطیسی اطراف درب یخچال، استفاده از فلاسک یا کلمن برای آب و موارد مشابه از میزان مصرف آن بکاهیم.

معاون مدیریت مصرف برق شرکت توانیر در پایان خاطرنشان کرد:از مردم تقاضا داریم در ایام پیک مصرف تابستان درصورت امكان از وسايل پرمصرف برقی طی ساعات 12 الی 16 بعدازظهر استفاده نکنند. 

(0)