مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,24 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1305منبع: ايرنا
کد خبر : 10004115 09:34:00 | 1395/2/12

شركت سهامی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) چهار طرح اولویت‌دار صنعت برق در زمینه اقتصاد مقاومتی را برای اجرا تصویب كرد.

  امسال به تدبیر رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفته است.

البته سیاست‌های كلی اقتصاد مقاومتی بیست و نهم بهمن ماه 1392 از سوی ایشان ابلاغ شد كه شكوفایی اقتصادی از منظرهای گوناگون را در نظر دارد.
معاون اول ريیس جمهوری نیز سی‌ام فروردین ماه امسال اولویت‌های اقتصاد مقاومتی برای دستگاه‌ها و نهادهای مختلف را ابلاغ كرد كه بر اساس آن 17 مورد بر عهده وزارت نیروست.
در این میان، اجرای چهار طرح اولویت‌دار بر عهده شركت سهامی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) قرار گرفت.
به‌گزارش وزارت نیرو، كاهش تلفات شبكه‌های توزیع برق به كمتر از 10 درصد و تك رقمی شدن آن برای نخستین بار در صنعت برق یكی از این طرح‌هاست.
همچنین مسوولیت اجرایی تكمیل و بهره‌برداری از بیش از دو هزار و 500 مگاوات نیروگاه جدید شامل حرارتی، آبی، DG (تولید پراكنده) و انرژی‌‌های تجدیدپذیر به توانیر سپرده شده است.
اجرای مستقیم سیستم اندازه­‌گیری هوشمند (AMI) و آغاز هوشمندسازی شبكه با نصب 400 هزار كنتور هوشمند در قالب طرح فهام با اولویت مشتركان دیماندی، صنعتی و كشاورزی سومین پروژه اولویت‌داری است كه مسوولیت اجرایی آن را توانیر بر عهده خواهد داشت.
طرح فهام (سامانه‌های اندازه‌گیری هوشمند)، بخش نخست هوشمندسازی شبكه برق كشور است كه در آن از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای بهره‌برداری بهتر از شبكه برق استفاده می‌شود و افزون بر آن امكان ارتباط دوسویه با مشتركان را فراهم می‌كند.
سیستم اندازه­‌گیری هوشمند (AMI) سیستم یكپارچه­‌ای شامل سخت­‌افزار، نرم­‌افزار، شبكه و بستر مخابراتی است و اطلاعاتی مانند مصرف، دیماند، ولتاژ، جریان و اطلاعات دیگر را به طور Real Time از سوی مصرف كننده دریافت می­‌كند. این سیستم با ایجاد بستر مخابراتی دوسویه قابلیت قرائت، پیكربندی، نظارت و كنترل از راه دور كنتورها، جمع­‌آوری، مدیریت، پردازش و تحلیل اطلاعات جمع­‌آوری شده را دارد و گراف‌ها و گزارش‌های لازم را تولید می­‌كند.
این سه طرح در قالب «برنامه ملی ارتقای بهره‌وری» در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مصوب شده است.
همچنین پایان برق‌رسانی به همه روستاهای 10 تا 20 خانوار نیز به‌عنوان «برنامه ملی عدالت‌بنیان كردن اقتصاد و توسعه عدالت اجتماعی» در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب و مسوولیت اجرای آن به شركت توانیر سپرده شده است.

(0)