مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1176منبع: ايرنا
کد خبر : 10003942 08:22:00 | 1395/1/16

 محققان ایرانی و فرانسوی پس از چهار سال و نیم تلاش تحقیقاتی مشترک موفق به تولید محصولی شدند که از مواد مختلف همچون سنگ، چوب، آجر، پارچه و فرش دربرابر نفوذ آب، لکه شدن و جذب آلودگی هوا محافظت می‌کند.

  این ماده محافظ ضدجاذب سیال و آلودگی با همکاری دکتر 'فرزاد حاتمی' از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و موسسه تحقیقاتی گارد اینداستریال فرانسه به نتیجه رسیده و هم اکنون در مقیاس صنعتی در بسیاری از پروژه‌های مدرن و حتی تاریخی کشورهای فرانسه، بلژیک، هلند و چین مورد استفاده قرار گرفته است.

این محصول به عنوان ماده‌ای استاندارد در زمینه حفاظت ساختمان‌ها در اقصی نقاط جهان مورد توجه قرار گرفته و جوایز متعدد بین‌المللی نظیر جایزه Eco Trophees 93 و Eco Friendly Award 2008 در بخش محصولات زیست محیطی را از آن خود کرده است.
حاتمی درخصوص ویژگی‌های این ماده جدید که با عنوان 'گارد پروتکت' نام‌گذاری شده است گفت: این محصول در 12 مشتق اصلی خود قابلیت استفاده در برابر نفوذ آب، روغن و یا اکثر مایعات بر روی سطوح مصالح ساختمانی و به بهترین شکل ممکن را دارا بوده و سطح را کاملا ضدآب ( waterproof ) می‌کند.
وی یادآور شد: این محصول از خانواده محصولات نانو نبوده و طول عمر و ماندگاری بالایی دارد.
به گفته حاتمی، اثر ضد روغن و ضد لکه این ماده محافظ از نفوذ تمام لکه‌های روغنی جلوگیری کرده و در برابر تاثیر آلودگی‌های هوای شهری یا صنعتی بر روی نماهای ساختمان‌ها که پوششی از سنگ یا سیمان و یا آجر دارند محافظت می‌کند.
وی تاکید کرد: این محصول کاملا سازگار با محیط زیست و عاری از مواد حلال و سیلیکون و برپایه آب است و به صورت صددرصد تجزیه‌پذیر، غیرسمی و غیرقابل اشتعال طراحی و تولید شده که پس از استفاده کاملا نامريی خواهد بود و هیچ گونه تاثیری بر ظاهر سطح مورد استفاده برجای نگذاشته و پاک‌سازی سطوح پوشیده شده با این ماده (در صورت نیاز به پاکسازی) به سادگی صورت می‌گیرد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کاهش فرسودگی سطوح را از دیگر اثرات این ماده ذکر کرد که نتیجه آن حفظ ظاهر طبیعی مصالح و نما به مدت طولانی‌تر خواهد بود.
وی ادامه داد: استفاده از این ماده جدید با جلوگیری از نفوذ جوهر و رنگدانه‌ها در عمق سطوح با هر میزان تخلخل که سطح داشته باشد منجر به پاک‌سازی ساده از هر نوع نوشته و یا دیوارنگاره خواهد شد.
این محقق جوان تصریح کرد: تکنولوژی بکار گرفته شده در این سیستم انحصاری از محافظت در برابر نفوذ مایعات نظیر روغن و آب به گونه‌ای است که هیچ گونه فیلم و یا لایه‌ای بر روی سطح ایجاد نمی‌شود و سطح مواد کاملا می‌تواند تنفس کند.
از این ماده محافظ و با رنگ‌های بسیار متنوع می‌توان در سطوحی از قبیل سنگ طبیعی و مصنوعی، کاشی و سرامیک، آجر، خشت، بتن، بلوک‌های سیمانی کف، موزايیک، سیمان رنگی، ملات، چوب و سایر مصالح ساختمانی در ساختمان‌های جدید و قدیمی، نماهای بازسازی شده، ساختمان‌های تاریخی و شاخص، تراس، پشت بام، پارکینگ، استخر، درزهای کاشی و سرامیک، سنگ فرش‌ها، موزايیک‌ها، پل‌ها و دیوارهای بتنی و موارد مشابه استفاده کرد.
این ماده همچنین برای انواع پارچه، چرم، فرش، موکت، روکش خودرو و مواد مشابه کاربرد داشته و به عنوان ماده‌ای ضدلک، ضدآب و ضد آلودگی عمل می‌کند.
'گارد پروتکت' با قابلیت نفوذ در عمق الیاف و ایجاد خاصیت ضدآب، ضدلک (برای انواع لک‌های ناشی از آب میوه، قهوه، چای، نوشابه، چربی) بر روی فرش و مبلمان، حتی لباس و کفش و پرده، نقش موثری داشته و می‌تواند در پاکیزه نگهداشتن منازل، ادارات و مکانهای عمومی موثر باشد.
حاتمی درباره ویژگی مشتقات CE این ماده نیز توضیح داد: این مشتقات از بتن به طور عمقی و طولانی در مقابل اثرات آب، کلوریدها، کربناتاسیون و خوردگی محافظت کرده و در مقابل اثرات سو آلودگی هوا، لکه‌های گریس و چربی و نفوذ مایعات به طور کلی محافظت می‌کند.
وی افزود: این مشتق روی سطح ماده، فیلم تشکیل نداده و تبادل هوا و بخار آب را مختل نمی‌کند، کاملا بی رنگ است و هیچگونه تغییری در رنگ و جنس سطح به وجود نیاورده و سازگار با محیط زیست است.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیان داشت: مکانیزم عملکرد این مشتق به گونه‌ای است که بین 5 تا 6 سانتیمتر داخل بتن نفوذ کرده و با آرماتورهای موجود در بدنه بتن پیل معکوس ایجاد می‌کند و در نتیجه، مشکل خوردگی تا حد زیادی کاهش می‌یابد.
به گفته وی آزمایشات موسسه متالورژی رازی به وضوح نشان داده است که مقاومت در برابر خوردگی با این مواد 68 برابر افزایش یافته که در نوع خود بی نظیر است.
حاتمی برخورداری از مقاومت بالا به اشعه فرابنفش و جلوگیری از زرد شدن سطوح به مرور زمان را از دیگر خواص این محصول برشمرد و گفت: این ماده از نشان CE بهره‌مند بوده و مطابق با استاندارد EN 1504-2 در زمینه محافظت از بتن عمل می‌کند.
وی افزود: در مشتق Dtox که به عنوان ضدآب و روغن، از بین برنده آلودگی و محافظ مصالح ساختمانی پرمنفذ است، خواص ضد آب، روغن، ضد گرافیتی و از بین برندگی آلاینده‌ها را با هم ترکیب کرده و در مقابل نفوذ آب، آلودگی‌های اتمسفری، لکه‌های روغنی و نفوذ مایعات عمل می‌کند.
به گفته حاتمی سطحی که با این ماده محافظت می‌شود عملا به تمیزکردن خود پرداخته و نگهداری آن بسیار آسان‌تر است و به دلیل همین خاصیت خودتمیزکنندگی، آلودگی نمی‌تواند به سطح چسبیده و توسط باران شسته و برداشته می‌شود، در نتیجه سطح خود به خود پاکیزه می‌شود.
این پژوهشگر ایرانی اظهار داشت: استفاده از این ماده، اثرات مخرب رطوبت همچون خوردگی و زنگ زدگی، شوره زنی، رشد مایکرو ارگانیسم‌ها را محدود کرده و سرعت تشکیل دوده و جرم بر روی مواد را خیلی کند می‌کند.
وی با بیان اینکه Dtox از یک فعالیت فتوکاتالیستی برای از بین بردن آلودگی‌های موجود در فضای بیرون استفاده می‌کند، توضیح داد: این محصول شامل تیتانیوم دی اکسید (TiO2) است که به‌عنوان یک کاتالیست عمل می‌کند و تحت تاثیر اشعه ماورای بنفش تیتانیوم دی اکسید فعال شده اکثر آلاینده‌های ارگانیکی که باعث تشکیل جرم و دوده بر روی ساختمان می‌شود را تجزیه می‌کند، آلاینده‌های صنعتی، دودهای خروجی، خزه، جلبک، قارچ، روغن و چربی را تجزیه کرده و این آلاینده‌های ارگانیکی بعدا به بخار آب و دی‌اکسید کربن تبدیل شده و در نتیجه، هوا را تصفیه می‌کند.
حاتمی درباره میزان مصرف این ماده نیز گفت: میزان مصرف این ماده به ازای هر لیتر بستگی به میزان نفوذ و تخلخل سطح مورد نظر داشته و به طور متوسط برای موارد پرمصرف می‌تواند به ازای هر لیتر، بین 5 تا 7 و در برخی موارد تا 10 مترمربع از سطح را پوشش دهد.
وی در معرفی پروژه‌هایی که این محصول در آنها اجرا شده است، گفت: میدان 'تیان آن من' و 'المپیک پارک' در کشور چین، بزرگ‌ترین پروژه این طرح است.
این ماده که اکنون به تولید صنعتی رسیده است همچنین در ساختمان‌های مشهوری نظیر کلیسای نوتردام (فرانسه)، واتیکان، پل بزرگ بتنی ایستگاه راه آهن پاریس، تمام پل‌های بتنی خط راه آهن فوق سریع محور بوردو به تور در فرانسه، اکثر پل‌های طبقاتی بتنی شبکه بزرگراهی کشور الجزایر، چندین پل بتنی در کشورهای ایرلند، سوئد و چین، فرودگاه‌های بین‌المللی شارل دوگل پاریس و هانوی ویتنام و تعدادی کاخ‌های بزرگ و پروژه‌های صنعتی در بیش از 11 کشور جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

(0)