مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,3 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1318منبع: ايرنا
کد خبر : 10003873 07:59:00 | 1394/12/11

 مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: حمایت از منابع مالی پایدار برای توسعه کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر، حمایت از شکل‌دهی و توسعه بازار و حمایت از تدوین نظام استانداردهای ملی، از جمله راهبردهای اساسی برای توسعه حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر است.

 نصرالله سیفی عصر دوشنبه در نشست بررسی الزامات پیاده‌سازی سند ملی توسعه دانش بنیان انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران در حاشیه برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست در نمایشگاه تهران افزود: در حال حاضر قوانینی از جمله قوانین برنامه پنجم توسعه، برنامه ششم توسعه، قانون اصلاح الگوی مصرف و قوانین رفع موانع تولید را در کشور داریم و باید حمایت از شکل‌دهی و توسعه بازار برق، حرارت، سوخت، تجهیزات و خدمات دانش بنیان انرژی‌های تجدیدپذیر، حمایت از منابع مالی پایدار برای توسعه کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر و حمایت مالی از تولیدکنندگان مولد و تجهیزات با تاکید بر افزایش مشارکت بخش خصوصی و جذب سرمایه خارجی و نیز حمایت از ایجاد و تقویت زیرساخت‌های فنی و فناوری‌ها و حمایت از تدوین نظام استانداردهای ملی و تایید کیفی مورد نیاز و مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی را به‌عنوان راهبردهای اساسی برای توسعه حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در نظر گرفته و روی آن متمرکز شویم.

وی بیان کرد: در دنیا 75 درصد انرژی اولیه از انرژی فسیلی است و 19 درصد از مجموعه انرژی‌های تجدیدپذیر مدرن و سنتی به‌دست آمده است.
سیفی بیان کرد: تولید برق در دنیا بیشتر از بخش فسیلی است به‌طوری که 77 درصد از انرژی فسیلی و نیروی هسته‌ای به دست آمده و 23 درصد تولید برق جهان از انرژی‌های تجدیدپذیر که عمدتا انرژی آبی ناشی از سدها می‌باشد، به‌دست آمده است.
وی افزود: استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در زمینه حمل و نقل عمومی و ریلی و خودروهای شخصی برقی در حال افزایش است، ایران در آینده در زمینه انرژی بادی رشد بالایی به دلیل تنوع اقلیمی خواهد داشت.
وی گفت: وضعیت سیاست‌گذاری و هدف‌گذاری در کشورها در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر نشان می‌دهد که از سال 2005 تا 2013 رشد خوبی به لحاظ سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در این حوزه در بین کشورها بود به‌طوری‌که در سال 2013 تقریبا همه کشورهای دنیا در این حوزه برنامه و اهداف مشخصی داشته و ایران نیز سند توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را تدوین و تصویب کرده است.
وی یادآور شد: براساس این سند، دستیابی به سهم 1.5 درصد حرارت از انرژی‌های تجدیدپذیر بسته به کل حرارت مصرفی در سال 1404، 0.5 درصد سوخت‌های فسیلی و نیز 2 درصد اتانول زیستی دیده شده است.

** دستیابی به انرژی‌های تجدیدپذیر یک ضرورت برای کشور است
دکتر ابراهیم سلیمانی عضو هیات مدیره انجمن حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر در این نشست گفت: ما باید به این تکنولوژی دست پیدا کنیم، کشور ما به دلیل شرایط اقلیمی نیاز مبرم به انرژی‌های تجدیدپذیر دارد.
وی با اشاره به اینکه براساس آمارها سال گذشته دمای ماهشهر در گرمترین روز خود به 60 درجه سانتیگراد رسید، افزود: گرما در این شهر نشان می‌دهد که تبعات گرمای ناشی از گرم شدن کره زمین در حال تسری به این نواحی است، بنابراین دستیابی به انرژی‌های تجدیدپذیر برای ما جنبه حیاتی و سلامتی دارد.
وی ادامه داد: به لحاظ تخصصی راهی نداریم جز گسترش فهم این تکنولوژی و دستیابی به این تکنولوژی امکان‌پذیر نیست مگر اینکه مرکز تحقیقاتی واقعی و عملی داشته باشیم و خط تولیدی که بتواند برای ما تجهیزات مورد نیاز این حوزه را تولید کند.
وی یادآور شد: نخستین کاری که برای تحقق سند توسعه دانش‌بنیان انرژی‌های تجدیدپذیر باید انجام بدهیم، تسلط و آوردن فرهنگ این دانش به کشور است، خوشبختانه در برخی از دانشگاه‌های کشور امکانات خوبی در این زمینه تهیه شده است.
پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست و هشتمین نمایشگاه انرژی‌های تجدیدپذیر از دهم تا سیزدهم اسفند این ماه در محل دايمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران بر پا است.

(0)