مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,4 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1790منبع: ايرنا
کد خبر : 10003832 08:36:00 | 1394/12/5

 حدود 750 میلیون قطعه بیش از یک میلی‌متر در مدار اطراف زمین در حال چرخش است که افزون بر ایجاد ناامنی برای ماهواره‌ها، در صورت بیشتر شدن زباله‌ها، امکان دسترسی به فضا را در آینده‌ای نه چندان دور ناممکن کند.

  مطابق اطلاعات دانشمندان روسیه، تصادم این اشیا با یکدیگر تکه‌های جدیدی را به‌وجود می آورد که این وضع را وخیم‌تر می‌کند. این زباله‌ها خطر واقعی برای ماهواره‌های در حال کار و ایستگاه بین‌المللی فضایی است که بارها مجبور شده‌اند با انجام مانورها از تصادم با زباله‌های فضایی در امان بمانند.

 مدار اطراف زمین آنقدر پر از زباله شده است که احتمال می‌رود مانع پیشروی در فضا شود، زیرا هر تکه در حال پرواز با سرعت چند هزار کیلومتر در ساعت، قدرت فوق‌العاده زیادی مساوی گلوله دارد. 

هم اکنون متخصصان در حال بررسی روش‌های مختلف نابودی کردن زباله‌های فضایی از جمله استفاده از سلاح اتمی هستند، اما این ایده‌ای پوچ و غیرضروری است که درست مثل شلیک توپخانه به سوی گنجشک می‌ماند. از این‌رو متخصصان در حال طراحی روش‌های دیگری از جمله به‌دام انداختن زباله‌ها با تورهای مخصوص و استفاده از پرتوهای لیزری هستند.
«بوریس شوستوف» ريیس انستیتوی اخترشناسی روسیه اعلام کرد که استفاده از سلاح هسته‌ای برای مبارزه با آشغال‌های فضایی بی معناست. شمار قطعات سرگردان ماهواره‌های مصنوعی در مدار زمین آن‌قدر زیاد است که طی 20-10 سال امکان دسترسی به فضا را از دست خواهیم داد.
«ولادیمیر آگاوف» ريیس برنامه علمی جمع‌آوری و پردازش اطلاعات اشیای فنی نیز در این‌باره گفت: از بین رفتن ماهواره از دست دادن پول زیاد و لزوم خرج‌های مضاعف برای ساخت ماهواره جدید و پرتاب است. وقت زیادی صرف ساخت ماهواره خواهد شد و اگر تجاری باشد، سود خود را ازدست خواهد داد.
 وی افزوده است: راه‌حل‌های زیادی شامل جمع‌آوری زباله‌ها با کمک یدک‌کش‌های ویژه فضایی، سامانه‌های الکترومغناطیسی و همچنین تورهای ویژه جمع‌آوری زباله‌های کوچک مطرح شده که فقط طرح پیشنهادی است و این که چه زمانی پیاده خواهد شد به عوامل مهندسی، ساخت سامانه‌های ضروری و امنیت بستگی دارد. جمع‌آوری زباله‌ها باید به گونه‌ای انجام شود که ماهواره‌ها آسیب نبینند و موضوع حقوقی هم وجود دارد زیرا هر یک از اجزای هر زباله فضایی به یک کشور تعلق دارد و از این رو باید اجازه نابودی آن گرفته شود.
هر یک از کشورها در بروز این وضعیت نقش داشته‌اند که با قبول این موضوع، کمیسیون هماهنگی جهانی زباله‌های فضایی را تشکیل دادند و طبق قانون کنونی، کشورها باید پس از پایان زمان کار، دستگاه‌های فضایی را از مدار زمین خارج کنند که گزینه ایده‌آلی نیست، زیرا خروج آنها از مدار محتاج صرف سوخت گران قیمت است. همچنین دستگاه‌ها پس از پایان دوره استفاده بیشتر غیرقابل هدایت می‌شوند و از این رو کارشناسان پیشنهاد می‌کنند پاک‌سازی مدار زمین از زباله‌ها همراه با پیشرفت انواع جدید سوخت، مطالعه ویژگی‌های جدید مواد و فناوری لیزری انجام شود.

(0)