مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,24 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1188منبع: ايرنا
کد خبر : 10003820 08:00:00 | 1394/12/4

 معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: وزارت نیرو از تلاش شرکت ملی گاز ایران و بخش خصوصی برای توسعه صادرات برق استقبال می‌کند، اما هرگونه اقدام در این زمینه باید با هماهنگی این وزارت خانه انجام شود.

 هوشنگ فلاحتیان دوشنبه در حاشیه پنجمین همایش بین‌المللی ایتک (E-TEC) درباره موازی کاری شرکت ملی گاز ایران با وزارت نیرو در صادرات برق اظهار داشت: متولی صادارت برق در کشور وزارت نیرو است.

وی تصریح کرد: هر چند وزارت نیرو از فعالیت زیرمجموعه‌های وزارت نفت مانند شرکت ملی گاز ایران و شرکت صادرات گاز در توسعه صادرات برق استقبال می‌کند اما باید بدانیم شبکه‌های سراسری برق کشور در اختیار وزارت نیرو است.

به‌گفته فلاحتیان، مدیریت و راهبری شبکه‌های برق با دیسپاچینگ ملی است که زیر نظر وزارت نیرو فعالیت می‌کند، احداث نیروگاه فقط با مجوز این وزارت‌خانه انجام می‌شود و قراردادهای تامین برق مصرف کنندگان با شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نیرو است و بالطبع افراد یا شرکت‌هایی که به‌دنبال صادر کردن برق و تحویل گرفتن گاز از شرکت ملی گاز هستند، نیازمند مراجعه به این وزارت‌خانه هستند.
معاون وزیر نیرو یادآور شد این مهم زمانی عملی می‌شود که وزارت نیرو، نیروگاه‌های خارج از مدار را برای تامین برق این مشتریان به کاری گیری کند و بر همین اساس بدون هماهنگی وزارت نیرو عملا صادرات برق ممکن نیست.
فلاحتیان تاکید کرد، وزارت نیرو از صادرات برق توسط بخش خصوصی استقبال می‌کند و لازم است شرکت ملی گاز نیز در این زمینه هماهنگی‌های لازم را داشته باشد.
وی گفت، حال که شاهد شرایط جدید در بازار جهانی نفت هستیم و قیمت‌های نفت و حامل‌های انرژی کاهش یافته، نباید از صادرات برق غافل شویم.
به گفته این مقام مسوول، در ماه‌های گذشته مراجعات مکرری از سوی شرکت‌های خارجی و داخلی برای ساخت نیروگاه‌های با راندمان بالا به وزارت نیرو انجام شده که خواهان تولید و صادرات برق هستند.

علیرضا کاملی مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران با توجه به اینکه یکی از راه‌های تنوع بخشی به صادرات گاز، تبدیل آن به برق است، چندی پیش تاکید کرده بود بخش خصوصی برای صادرات برق از طریق گاز باید مجوزهای لازم را از توانیر دریافت کند.
وی گفت، در تمام توافقنامه‌هایی که با بخش خصوصی برای صادرات برق از طریق گاز انجام شده، اجرای توافق‌نامه منوط به دریافت مجوز از توانیر شده است.
کاملی تصریح کرد: شرکت‌های علاقه‌مند به صادرات برق پس از گرفتن مجوز از توانیر و دیگر مجوزهای لازم می‌توانند برای مذاکره نهایی به این شرکت مراجعه کنند.
وی اعلام کرد: شرکت ملی صادرات گاز ایران در تمام مذاکرات و متن توافق‌نامه‌هایی که با نمایندگان بخش خصوصی امضا شده، آورده است که دریافت مجوز برای صادرات برق از شرکت توانیر به عهده شرکت متقاضی است.
کاملی تاکید کرد: شرکت‌های علاقه‌مند بخش خصوصی برای صادرات برق پیش از نهایی کردن مذاکره با شرکت ملی صادرات گاز ایران باید مجوزهای لازم را از توانیر دریافت کنند.
وی گفته بود کاهش شدید قیمت نفت و گاز سبب شد تا شرکت‌هایی که با آنها به توافق رسیدیم بررسی‌های بیش‌تر اقتصادی را درباره صادرات برق از طریق گاز انجام دهند.

(0)