مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1190منبع: جام نيوز
کد خبر : 10003752 08:49:00 | 1394/11/24

فیلی‌ویزیون می‌تواند همراه با نمایش تصویر، عواطف و حواس مختلف مانند بویایی و چشایی بیننده را هم تحریک کند.

محققان انگلیسی در حال تکمیل سیستمی هستند که با شبیه‌سازی لمس دست بیننده، احساسات مختلف را در وی بر می‌انگیزاند، این سیستم قرار است در نهایت به ابداع تلویزیونی منجر شود که می‌تواند عواطف و حواس مختلفی را همچون بویایی و چشایی همزمان با مشاهده فیلم‌ها تحریک کند.

 پایه و اساس ایده ساخت فیلی‌ویزیون feelyvision، یک تحقیق قبلی است که نشان می‌دهد لمس برخی مناطق دست می‌تواند احساسات و عواطف مختلفی را همچون غم، شادی و یا هیجان در فرد برانگیزاند.

 محققان دانشگاه ساسکس در برایتون سرگرم کار روی یک دستگاه فرالمسی Ultrahaptic هستند که با شبیه‌سازی لمس دست و یا برخورد انگشتان به پوست، واکنش‌های احساسی را مانند تجربه غم در افراد ایجاد می‌کند.

 کارکرد این سیستم که با استفاده از جریان‌های ناگهانی هوا نقاط مختلف دست را تحریک می‌کند؛ به این صورت است که با استفاده از بلندگوهای فراصوتی جریان‌های کوتاه و تیز هوا را تولید می‌کند و برای مثال، با انتقال این جریان‌ها به منطقه اطراف انگشت شست، انگشت اشاره و قسمت میانی کف دست بیننده، احساس هیجان ایجاد می‌کند.

 این گروه همچنین سرگرم ابداع فناوری مشابهی هستند که از حواس بویایی و چشایی استفاده می‌کند تا در نهایت ابداع یک تلویزیون 9 بعدی محقق شود، تلویزیونی که از ترکیب حواس بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و پنج مزه - شیرین، شور، ترش، تلخ و ملس استفاده می‌کند.

(0)