مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,3 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1528منبع: ايرنا
کد خبر : 10003724 08:43:00 | 1394/11/19

 مدیرعامل شرکت سهامی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق (توانیر) اعلام کرد: همزمان با دهه مبارک فجر، بهره‌برداری و عملیات اجرایی بیش از پنج هزار و 100 طرح صنعت برق در سراسر کشور با صرف اعتباری افزون بر 20 هزار میلیارد ریال آغاز شد.

  آرش کردی افزود: حدود 20 هزار و 592 میلیارد ریال و 128 میلیون یورو (هزینه ارزی) برای پنج هزار و 100 طرح هزینه شده است.

به‌گفته وی، عملیات اجرایی 96 طرح نیز که در ایام آغاز می‌شود، بیش از چهار هزار و 319 میلیارد ریال هزینه ریالی و 445 میلیون یورو اعتبار ارزی پیش‌بینی شده است.
کردی گفت: بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی « گنو » (ایسین) در استان هرمزگان به ظرفیت 648 مگاوات به منظور کمک به پایداری شبکه برق کشور، با اشتغال‌زایی لازم ، استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور و ارتقای دانش فنی در ساخت نیروگاه‌های حرارتی، ساخته و به بهره‌برداری می‌رسد.
وی، احداث و بهره‌برداری از دو نیروگاه 15 مگاواتی « میهن مهر » و دو مگاواتی « یاس نخ » توسط بخش خصوصی در بخش مرکزی استان البرز را از دیگر طرح‌های این دوره ذکر کرد .
کردی خاطرنشان کرد: طرح سیستم مکانیزه جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات انرژی (AMM) با هدف جمع‌آوری و مدیریت مکانیزه اطلاعات انرژی شبکه برق کشور و طرح بهره‌برداری از زیرساخت فیبر نوری به منظور قرائت سیستم‌های سنجش انرژی با هدف افزایش قابلیت اطمینان و سرعت جمع‌آوری اطلاعات کنتورهای سنجش انرژی، توسط توانیر اجرا شد.

** برق‌رسانی به 319 روستای کشور

مدیرعامل شرکت توانیر تصریح کرد: 319 روستا با جمعیتی بیش از چهار هزار و 760 خانوار از ابتدای امسال تا دهه فجر برق‌رسانی شده است؛ 587 کیلومتر شبکه فشار متوسط، 180 کیلومتر شبکه فشار ضعیف احداث و 409 دستگاه ترانسفورماتور به این منظور نصب شده است.
به‌گفته وی، تعداد 43 روستا بالای 20 خانوار و 276 روستا کمتر از 20 خانوار جمعیت داشته‌اند؛ همچنین امسال برق هشت روستا با جمعیت 63 خانوار با بهره‌گیری از انرژی‌های نو تامین شده که تعداد کل روستاهای برق‌دار با این روش به 168 روستا با یک‌هزار و 738 خانوار رسانده است.
مدیرعامل شرکت توانیر، اتمام طرح احداث پست 20/132 کیلوولت « بینالود » در استان خراسان رضوی با هدف تزریق توان تولیدی توربین‌های بادی سایت بینالود به شبکه‌های سراسری را خاطرنشان کرد و گفت: 6 طرح بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف انرژی برق، در تهران، مشهد و ساوه، پایان مرحله طراحی و بهره‌برداری از پایلوت دو هزارتایی کنتورهای هوشمند طرح « فهام » در استان‌های بوشهر و زنجان با هدف مدیریت بار و انرژی و کاهش تلفات، نصب و بهره‌برداری از هفت هزار کنتور هوشمند طرح فهام در شهرستان مشهد با هدف مدیریت بار و انرژی و کاهش تلفات از مهمترین طرح‌هایی است که در بخش بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور اجرا شده است.
طرح «فهام» (سامانه‌های اندازه‌گیری هوشمند)، بخش نخست هوشمندسازی شبکه برق کشور است که در آن از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای بهره‌برداری بهتر از شبکه برق استفاده می‌شود و افزون بر آن امکان ارتباط دوسویه با مشترکان را فراهم می‌کند.
کردی، آغاز عملیات اجرایی 96 طرح هم‌زمان با دهه مبارک فجر را یادآور شد و گفت: کار ساخت بلوک نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر در استان خوزستان به ظرفیت دو واحد 8/300 مگاواتی و یک واحد 4/288 مگاواتی و بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی چابهار (توسط بخش خصوصی) در استان سیستان و بلوچستان به ظرفیت یک واحد 160 مگاواتی در این دهه آغاز می‌شود.

(0)