مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1083منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10003707 09:02:00 | 1394/11/17

محققان موفق شدند با استفاده از نشاسته ذخیره شده در میکروجلبک‌ها، ماده پیش‌ساز تولید بیودیزل یا سوخت گازويیلی پاک را فراهم کنند.

 نشاسته ذخیره شده در میکروجلبک‌ها، ماده نخست فرآیند تخمیر برای تولید بیواتانول و لیپید ذخیره شده در آن، ماده پیش‌ساز تولید بیودیزل است.

از این رو محققان در یک طرح تحقیقاتی موفق به غنی‌سازی بر پایه گرانش میکروجلبک‌های تولیدکننده نشاسته و لیپید در محیط کشت مختلط  شدند تا بدین واسطه زمینه تولید سوخت بیودیزل را ایجاد کنند.

در این طرح روش نوین غربال‌گری میکروارگانیسم‌ها بر اساس چگالی سلولی با عنوان غنی‌سازی بر پایه گرانش مطرح شده است.

این روش نوین غنی‌سازی، برای غربال‌گری گونه‌های میکروجلبک تولید کننده نشاسته و لیپید در محیط کشت مختلط انجام شده که بسیاری از معایب کشت خالص میکروجلبک برای تولید اتانول و بیودیزل، همانند هزینه بالای استرلیزاسیون، خطر آلودگی به گونه مهاجم را برطرف می‌کند.

نتایجی که برای نخستين بار به‌دست آمد، نشان داد که غنی‌سازی بر پایه گرانش روش غربال‌گری مناسبی برای تولید  اختصاصی نشاسته و لیپید در میکروجلبک در شرایط غیر استریل در مقیاس صنعتی است.

این تحقیقات توسط مرتضی حسن‌پور و مهسا عباس‌آبادی انجام گرفته است. همچنین این طرح تحقیقاتی رتبه دوم ابتکار را در هفدهمین جشنواره خوارزمی کسب کرده است.

 بيوديزل (منو اكليل استر) یک سوخت گازوييلی پاک است كه از منابع طبيعی و قابل تجديد مانند روغن‌های گياهی ساخته می‌شود. بيوديزل درست مانند گازوييل نفت در موتورهاي احتراقی كار می‌كند و برای اين كار اصولا هيچگونه تغيير موتوری لازم نيست.

(0)