مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1109منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10003663 09:20:00 | 1394/11/11

کار ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان امسال در چین به پایان می‌رسد.

چین در این روزها آخرین مراحل ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی ساخت دست بشر را پشت سر می‌گذارد، رویدادی تاریخی که دانش اخترشناسی را با دگرگونی غیرقابل تصوری همراه خواهد کرد.

با ساخت و راه‌اندازی این تلسکوپ عظیم، چین نقش راهبردی غیرقابل انکاری در توسعه تحقیقات مربوط به کشف حیات فرازمینی خواهد داشت.

اگر قرار باشد از حیث آمار و ارقام به این پروژه عظیم پرداخته شود با انبوهی از داده‌های جذاب و متحیرکننده روبرو خواهیم شد.

صفحه این تلسکوپ رادیویی به اندازه ۳۰ زمین فوتبال وسعت دارد. بدین ترتیب دانشمندان خواهند توانست که نشانه‌های احتمالی از وجود حیات فرازمینی را تا ده‌ها میلیارد سال نوری دورتر از زمین بررسی کنند.

دانشمندان با استفاده از این ابزار قدرتمند خواهند توانست سیگنال‌های رادیویی را از کهکشان‌ها و سایر سیستم‌های ستاره‌ای نظیر منظومه شمسی ردیابی کنند تا در دل آنها ردی احتمالی و امیدوارکننده از حیات فرازمینی کشف کنند. همچنین از این ابزار منحصربه‌فرد می‌توان برای کشف منابع آتی انرژی نظیر هیدروژن طبیعی استفاده کرد.

به‌طور کلی تلسکوپ‌های رادیویی مانند گوش حساسی هستند که به پیام‌های رادیویی معنادار منتشر شده در گوشه و کنار عالم گوش می‌دهند. این کار مانند گوش دادن به صدای جیرجیرک در دل توفانی بزرگ است.

کار ساخت این تلسکوپ عظیم در سال ۲۰۱۱ آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود در سپتامبر سال ۲۰۱۶ به پایان برسد که در آن موقع حتی از بزرگ‌ترین جستجوگر زمینی ستارگان یعنی تلسکوپ Arecibo در پورتوریکو نیز بزرگتر خواهد بود.

مجموعه صفحات مثلثی شکل ۱۰ متری این تلسکوپ عظیم که بیش از ۴۵۰۰ عدد هستند با آن‌چنان دقتی در کنار هم قرار گرفته‌اند که ضریب خطای چینش آنها کمتر از ۱۰ میلیمتر است، آن هم در پروژه عظیمی که وسعت آن حدود ۳۰ زمین فوتبال است.

این تلسکوپ آنقدر بزرگ است که یک دور چرخیدن به دور آن ۴۰ دقیقه زمان می‌برد.

(0)