مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1761منبع: ايرنا
کد خبر : 10003607 11:05:00 | 1394/11/1

 مدیرعامل شرکت مهندسی 'اینتر رائو'ی روسیه گفت: شرکت‌های روسی به سرمایه‌گذاری در به‌سازی نیروگاه‌ها و حضور جدی در صنعت آب و برق ایران علاقه‌مندند.

 «دنیس ای دمچنکو» در دیدار با مشاور وزیر نیرو در امور اجتماعی و فرهنگ عمومی افزود: نیروگاه‌هایی مانند نیروگاه رامین اهواز در گذشته به دست روس‌ها ساخته شده است و اکنون به اورهال و بازسازی نیاز دارد.

وی اضافه کرد: روسیه به راه اندازی دفتری در ایران و انجام همکاری‌های مشترک متمایل است و در مرحله نخست به دنبال فرصت‌های همکاری می‌گردد.

** ایران در سال‌های آینده به تولید و ظرفیت‌سازی 50 هزار مگاوات انرژی نو نیاز دارد
در این نشست «ناصر شفق» مشاور وزیر نیرو در امور اجتماعی و فرهنگ عمومی، گفت: تفاهم انجام شده بین ريیس جمهوری روسیه با مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران، نقشه راهی را ترسیم کرده است.
شفق تاکید کرد وزارت نیرو نیز به ارتباط بیشتر با روس‌ها علاقه‌مند است.
وی گفت: ایران در سال‌های آینده به تولید و ظرفیت‌سازی 50 هزار مگاوات انرژی نو نیاز دارد؛ اینک ایران قطب انرژی منطقه است و نسبت به همسایگان خود انرژی بیشتری تولید می‌کند.
شفق تصریح کرد: سیاست وزرات نیرو، انتقال فناوری و به‌سازی نیروگاه‌هاست و بر این پایه از سرمایه‌گذاری روس‌ها به‌ویژه در قالب قراردادهای بی.او.او-BOO و بی.ا.تی-BOT و ساخت دفتر در ایران استقبال می‌کند.
روش ساخت، بهره‌برداری و واگذاری (BOT)، به قراردادهایی گفته می‌شود که در آن شرکت یا شرکت‌ها در قبال برخی امتیازها، به اجرای پروژه‌های سنگین مالی اقدام می‌کنند.
در قراردادهای ساخت، تملک و بهره‌برداری (BOO)، شرکت یا شرکت‌ها مسوول ساخت و بهره‌برداری از پروژه‌اند؛ بدون اینکه مجبور باشند پروژه ساخته شده را به دولت یا بخش دولتی واگذار کنند.
وی گفت: در نشست پاریس 2015 میلادی، ایران متعهد شده است تا سال 2020 میلادی بیش از 40 درصد انرژی کشور را به انرژی پاک تبدیل کند. از این رو، برای به‌سازی نیروگاه‌های خود به فناوری‌های پیشرفته نیازمند است؛ ایران همچنین برای رفع مشکل آلودگی هوا و محیط زیستی خود را متعهد به انجام این معاهده می‌داند.
شفق همچنین به امضای توافقنامه‌ای در آذربایجان اشاره کرد که بر مبنای آن شبکه‌های برق ایران، روسیه، گرجستان و ترکیه به هم متصل خواهند شد.
پیشتر «اسحاق جهانگیری» معاون اول ريیس جمهوری نیز گفته بود: روسیه در دوران پساتحریم از جایگاه مهمی برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار بوده و تهران آماده است سطح روابط خود را در همه زمینه‌ها به‌ویژه در بخش اقتصادی با مسکو ارتقا دهد.
ایران و روسیه که سال 2015 میلادی را با نزدیک به یک میلیارد و 700 میلیون دلار ارزش روابط بازرگانی پایان دادند با امضای ده‌ها توافقنامه همکاری مشترک در اجرای طرح‌های صنعتی نیروگاه هسته‌ای و تجاری- صادراتی، درصددند این حجم را تا چند سال آینده به سالیانه 10 میلیارد دلار برسانند.

(0)