مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,25 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 2287منبع: ايرنا
کد خبر : 10003606 10:54:00 | 1394/11/1

 وزیر نیرو گفت: ایران با تامین بیش از 90 درصد برق مورد نیاز خود در داخل، یکی از هفت کشور برتر جهان از این لحاظ است.

  «حمید چیت‌چیان» عصرچهارشنبه در آیین اختتامیه ششمین همایش نیروگاه‌های حرارتی در دانشگاه علم و صنعت افزود: امروز ایران اسلامی در کنار کشورهایی همچون ژاپن، چین، ایتالیا، آلمان، فرانسه و امریکا، بیش از 90 درصد نیازهای برقی خود را در داخل کشور تامین می‌کند.

به‌گفته این مقام مسوول، نزدیک به 25 سال پیش پیش بجز برخی واحدهای دیزلی که در تبریز ساخته می‌شد، همه نیروگاه‌های کشور به دست خارجی‌ها ساخت و نصب و حتی تعمیر و نگهداری می‌شد. وزارت نیرو به همین دلیل شرکت مدیریت نیروگاهی ایران (مپنا) را راه‌اندازی کرد.
چیت‌چیان گفت: رقابت‌پذیری در سطح جهانی، انجام کار تخصصی و ارتقای بازده نیروگاه‌ها همگام با جهان، از راهکارهای ادامه روند کنونی توفیق صنعت برق است.
وی توجه به فاینانس (تامین مالی) پروژه‌ها، تعبیه همزمان خنک‌سازهای کمپروسور و توربین‌ها (به دلیل شرایط گرم و خشک هوای ایران)، طراحی توربین‌هایی متناسب با بخش‌های مرتفع کشور، تمرکز بر طراحی توربین‌هایی با ظرفیت پایین‌تر و میکروتوربین‌ها به صورت CHP (تولید همزمان برق و حرارت) و توجه ویژه به مسايل اقتصادی صنعت نیروگاهی را خواستار شد.
وزیر نیرو اضافه کرد: دستیابی به اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب در این عرصه با جلب مشارکت هر چه بیشتر مردم، درونزایی و برونگرایی صنعت نیروگاهی، توسعه صادرات، ارتقای بهره‌وری و توجه به اقتصاد دانش بنیان میسر می‌شود.
وی هشدار داد: صنعت نیروگاهی در صورت دور شدن از دانشگاه‌ها و مراکز علمی- تحقیقاتی و پژوهشی، سقوط خود را رقم می‌زند.
این مقام مسوول یادآوری کرد: مجموع ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور 73 هزار و 744 مگاوات است که بیش از 85 درصد این ظرفیت را نیروگاه‌های حرارتی (شامل نیروگاه‌های گازی، سیکل ترکیب، بخاری و دیزلی) تشکیل می‌دهند.
وی درباره برنامه‌های آتی وزارت نیرو گفت: در 10 سال آینده به 47 هزار تا 50 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی تازه نیاز داریم که فقط 26 هزار مگاوات آن باید در برنامه ششم توسعه محقق شود.
به‌گفته چیت‌چیان، بازده نیروگاه‌ها نیز در این مدت باید از 37.3 درصد کنونی به بیش از 41 درصد در پایان برنامه ششم توسعه افزایش یابد و همچنین پیش‌بینی شده است 4700 مگاوات از مجموع ظرفیت اضافه شونده از انرژی‌های تجدیدپذیر باشد.
وی تصریح کرد: سالیانه به ورود چهار هزار مگاوات نیروگاه تازه به مدار نیازمندیم که این مهم به سرمایه‌گذاری زیادی وابسته است.
ششمین همایش صنعت نیروگاه‌های حرارتی (گازی، سیکل ترکیبی و بخاری) بیست و نهم و سی‌ام دی‌ماه با هدف ارتقای دانش و تخصص در حوزه صنعت نیروگاه‌های حرارتی برگزار شد.
از هدف‌های این همایش، اقتصاد صنعت نیروگاه‌های حرارتی، تبادل نظر درباره مسايل فنی و شرایط این صنعت در دوران پسابرجام بود.
از مجموع 200 مقاله دریافتی برای این همایش، به ترتیب 57 ، 19 و 23 مقاله به طور شفاهی، پوستر و چاپی ارايه شد.
میزگردهای علمی و تخصصی «راهبرد صنایع نیروگاهی در دوران پساتحریم» و «آب شیرین‌کن‌های نیروگاهی» در حاشیه این همایش برگزار شد.

(0)