مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,3 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1170منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10003543 08:38:00 | 1394/10/24

يک مقام مسوول از صادرات ۶.۵ میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی در صنایع آب و برق خبر داد و گفت: برای توسعه صادرات غیر نفتی باید فرآیند تخصیص جوایز صادراتی از سر گرفته شود.

 بهرام نظام‌الملکی در جمع خبرنگاران با تاکید بر اهمیت راه‌اندازی مجدد جایزه صارداتی به صادرکنندگان نمونه، گفت: یکی از ظرفیت‌های بزرگی که به‌دست آمده و شاید دلیل عمده آن هم تحریم‌ها بوده، توانمندی شرکت‌های داخلی بوده که توانستند بعد از انقلاب این کارها را انجام دهند.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت نیرو با بیان این‌که قبل از انقلاب تمام کارهای کشور در حوزه آب و برق، مهندسی، پیمانکاری و هم ساخت توسط خارجی‌ها انجام می‌شد، تصریح کرد: اما بعد از انقلاب در اثر تحریم‌ها در بیشتر موارد توانستیم با اعتماد به تولیدکنندگان داخلی ظرفیت زیادی را در حوزه آب و برق به وجود آوریم.

به گفته این مقام مسوول، پیمانکاران ایرانی به رغم تحریم‌هایی که وجود داشته و مشکلات سیستم بانکی، در بازارهای بین‌المللی در مناقصات برنده می شوند و این در حالی است که در سایر کشورهای جهان همچون چین، ترکیه و کره جنوبی سیستم بانکی و دولتی در اختیار پیمانکاران است که تسهیلات ارزان‌قیمت و ضمانت به آنها ارايه می‌شود.

وی، بخشی از عدم حمایت بانک‌ها از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی صنایع آب و برق را به‌دلیل تحریم‌های بانکی عنوان کرد و افزود: بانک نمی‌تواند ضمانت‌نامه صادر کند و بخشی هم به‌دلیل آن‌که بر خلاف تمام جهان که سیستم‌های مالی و پولی در خدمت کارهای صادراتی و پیمانکاری است، سیستم بانکی کشور در خدمت تولید و صادرات نیست.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت نیرو با بیان این‌که در تمام جهان پروژه‌ها را به صورت EPCF واگذار می کنند، یعنی در کنار پیمانکاران شان بانکشان هم حضور دارد، تبیین کرد: هماکنون مشکلات زیادی برای تامین مالی داریم و حتی مسايلی که در قانون پیش‌بینی شده است هم اجرا نمی‌شود.

نظام‌الملکی با اشاره به عدم پرداخت تسهیلات کافی به تولیدکنندگان، بیان کرد: آیین‌نامه صدور خدمات فنی و مهندسی می‌گوید پیمانکاران ایرانی که در خارج از کشور کار گرفته‌اند، سیستم بانکی باید برای تجهیز کارگاه، ۲۰ درصد از قرارداد را به آن‌ها وام دهد که اصلا عمل نمی‌شود، این درحالی است که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تاکید زیادی روی صادرات شده، اما اصلا عمل نمی‌شود و حرفش را می‌زنیم.

وی با بیان این‌که شرکت‌هایی هستند که صادرکننده‌اند و برای دریافت یک وام خیلی کم به‌سختی این کار را انجام می‌دهند، تاکید کرد: سیستم بانکی در خدمت سود خودش و سوداگری است؛ هر روز یک بانک جدید اضافه می‌شود که این یک مشکل است، چگونه کشوری که چند سال تحریم بوده سیستم بانکی آن دايما رشد می‌کند، این به این دلیل است که هیچ نظارتی روی آن نیست.

این مقام مسوول با بیان این‌که در حال حاضر شرکت‌های حوزه آب و برق رقمی بالغ بر ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار پروژه در خارج از کشور دارند، گفت: بیش از ۹۰ درصد از صادراتی که در خدمات فنی و مهندسی کشور انجام می‌گیرد در حوزه آب و برق است.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت نیرو، مسوول صادرات کشور را سازمان توسعه تجارت عنوان کرد و یادآور شد: پیمان‌کاران به رغم تحریم‌ها و نبود وام راسا در مناقصات بین‌المللی شرکت می‌کنند و برنده می‌شوند و این در حالی است که این‌ها در برخی مناقصات رقبای بزرگی دارند.

نظام‌الملکی با اشاره به اهمیت ارايه جایزه صادراتی، گفت: در ترکیه به محض این‌که کالا صادر می‌شود، جایزه صادراتی در سیستم آن شرکت وارد می‌شود، اما در کشور شرکت‌هایی از سال ۸۸ در نوبت هستند تاکنون جایزه صادراتی به آن‌ها تخصیص داده نشده است.

وی با بیان این‌که این گونه نمی‌توانیم صادرات و تولید کشور را افزایش دهیم، خاطرنشان کرد: تا زمانی که تمام سیستم کشور در اختیار تولید و صادرات نباشد، این اتفاق نمی‌افتد و باید این کار بشود که بهترین زمان در قوانینی است که در برنامه ششم توسعه می‌گذاریم.

(0)