مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 2061منبع: تابناک
کد خبر : 1000318 08:53:35 | 1393/6/23
در نهایت گوگل نیز پای خود را به عرصه خدمات و نرم افزارهای امنیتی گذاشت و با انتشار ابزار Software Removal خود توجهش را به دغدغه های امنیتی کاربران نشان داد. این موضوع بعد از اخبار وسیع یک ماه اخیر در خصوص سرقت های اطلاعاتی سایبری جای توجه دارد هرچند گوگل تنها کاربران مرورگر خود را مخاطب قرار داده است.

به گزارش «تابناک» با توجه به انتشار وسیع بد افزارهایی که این روزها از طریق نت منتقل میشود و بعضا هیچ نرم افزار امنیتی نیز قادر به شناسایی و م توقف ساختن آنها نیست، نمیتوان به درستی حدس زد که چه زمانی سیستم ما آلوده به یک بد افزار خواهد بود. در نتیجه چاره کار پیشگیری از ورود بد افزار به سیستم از طریق مرورگر است.

بد افزارها به دو طریق کلی از راه مرورگرها منتقل میشوند. دسته به وسیله کد های مخرب و از طریق انتقال مراجعه به وب سایتهای آلوده از مرورگر به سیستم منتقل میشوند. دسته دوم به واسطه تغییر در تنظیمات مرورگر همچون صفحه نخست و موتور جستجو و نهایتا Redirect کردن یا انتقال کاربر به صفحه آلوده منتقل میشوند.

راه پیشگیری در دسته دوم باز گرداندن مرورگر به حالت اولیه و تنظیمات اصلی آن است که هر چند در برخی موارد این کار از طریق خود کاربر یا نرم افزارهای جانبی امکان پذیر است، اما در بسیاری از موارد با خطا مواجه میشود و به درستی عمل نمیکند.

گوگل اقدام به انتشار ابزار Software Removal Tool کرده است که به کاربران در حذف بد افزارهایی که تنظیمات مرورگر را تغییر داده و حذف خود آنها یاری میکند:

گوگل ابزار امنیتی خود را برای کروم منتشر کرد

البته این ابزار در حال حاضر در نسخه Beta قرار دارد و پیشنهاد ما این است که قبل از نصب آن از تنظیمات مرورگر نسخه پشتیبان تهیه کنید. طبق اظهارات شرکت گوگل، این بزار مرورگر گوگل کروم را به حالت Factory یا اولیه Reset میکند و در عین حال نرم افزار هایی که بر روی سیستم نصب شده اند و تنظیمات کروم را تغییر داده اند حذف میکند.

اما طرز کار ابزار چگونه است؟

ابتدا این ابزار را از صفحه اصلی خود در اینجا دانلود و اجرا کنید. این ابزار نیازی به نصب شدن ندارد و مستقیما میتوانید آن را اجرا کنید. بعد از اجرا ممکن است ابزار به شما بگوید که چیز مشکوکی را پیدا نکرده است، یا اینکه فهرستی از برنامه هایی که به آنها مشکوک است را به شما ارائه کند.

در این صورت کافی است بر روی دکمه Remove Suspicious Programs کلیک کنید و منتظر پیغام تکمیل فرایند پاکسازی باشید. طی این عملیات ممکن است برخی از برنامه ها بسته شوند. به صورت پیش فرض اطلاعات عملیات برای گوگل ارسال میشود مگر آنکه خود تیک مربوط به این گزینه را در صفحه نتایج بردارید:

گوگل ابزار امنیتی خود را برای کروم منتشر کرد

ممکن است سیستم شما بعد از پاکسازی نیاز به راه اندازی مجدد داشته باشد. بار بعد که گوگل کروم را اجرا کنید با صفحه Reset مواجه میشوید که باید آن را دنبال کنید.

البته این ابزار به دنبال همه نوع از بد افزارهای موجود بر روی سیستم نمیگردد و از سوی دیگر همه نرم افزارهایی که این ابزار به عنوان نرم افزار مشکوک حذف میکند الزاما بد افزار نیستند. بهتر است بگوییم که این ابزار بیش از همه برای همان کروم طراحی شده است و نه حتی Chromium و یا هیچ مرورگر دیگری که مبنای آن Chromium باشد. 

(0)